صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

یک پیش بینی از نرخ دلار پس از لغو تحریم‌ها

کد خبر 118271 1400-02-11 18:33
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: نحوه مدیریت بازار ارز در صورت لغو تحریم‌ها اهمیت بسیار زیادی برای آینده اقتصاد ایران خواهد داشت.
یک پیش بینی از نرخ دلار پس از لغو تحریم‌ها


عباس آرگون اظهار کرد: بخش خصوصی در سال های گذشته همواره تاکید داشته که هرگونه تلاش برای مهندسی بازار ارز و برنامه ریزی برای سرکوب عمدی قیمت ها می تواند به شرایط کلان اقتصادی ایران آسیب جدی بزند، همانطور که ما نتایج بخشی از این مداخله و چند نرخی کردن ارز را نیز به وضوح دیده ایم.
وی با بیان اینکه در صورت لغو تحریم ها نیز باید رویکرد دقیق به بازار ارز مشخص شود، توضیح داد: قطعا بهترین و تنها مکانیزم مثبت بازار است. اعتماد به بازار و شرایطی که عرضه و تقاضا به وجود می آورد بهترین راهکاری است که هم واقعیت های اقتصادی ما را مشخص می کند و هم از به وجود آوردن شوک های جدید به صادرکننده و تولیدکنندگان جلوگیری خواهد کرد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با هشدار نسبت به سرکوب عمدی نرخ ارز در صورت کاهش تحریم ها، بیان کرد: در صورتی که دولت بخواهد با ارزپاشی یا سرکوب دستوری قیمت ارز، این جو را به وجود آورد که شرایط بهبود پیدا کرده، نه تنها برای اقتصاد ایران جنبه مثبت نخواهد داشت که حتی ممکن است به ضرر و زیان شدید تولیدکننده و صادرکنندگان نیز منجر شود.
به اعتقاد آرگون، بهترین سناریو ارزی برای اقتصاد ایران در صورت لغو یا کاهش تحریم ها، آزادسازی بازار و اعتماد به مکانیزم بازار برای تعیین قیمت است.
وی درباره براورد خود از احتمال کاهش تحریم ها نیز بیان کرد: هرچند هنوز مذاکرات ادامه داشته و مشخص نیست که چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد اما شرایط در هفته های گذشته بهبودی نسبی را نشان می دهد. اگر سال قبل هر روز خبر جدیدی از تحریم و محدودیت می آمد و حتی رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود تهدید می کرد، امروز این خبرها نیست و همین امر می تواند در بلندمدت به بهبود تجارت ایران کمک کند.
نرخ ارز پس از خروج آمریکا از برجام افزایشی قابل توجه پیدا کرد و تا پاییز امسال و پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، روند افزایشی خود را حفظ کرده بود.
هرچند مردم انتظار دارند که در صورت لغو یا کاهش تحریم ها، نرخ ارز به شکل جدی کاهش پیدا کند اما فعالان اقتصادی هشدار می دهند که پایین آمدن ناگهانی نرخ دلار، برای تولیدکنندگانی که مواد اولیه خود را با قیمت بالا خریداری کرده اند یا صادرکنندگانی که قصد بازگشت منابع به کشور را دارند، گران تمام می شود.
چند روز قبل رئیس کنفدارسیون صادرات ایران به دولت هشدار داده بود که در صورت لغو تحریم ها، سیاست ارزپاشی در اقتصاد را اجرایی نکند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


خبرهای مرتبط را دنبال کنید