صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟

کد خبر 118254 1400-02-11 17:39
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
در حال حاضر روزانه بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید و به طور میانگین روزانه حدود ۷۵ میلیون لیتر مصرف می شود که ماهانه عددی حدود ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون لیتر را در برمی گیرد.
ماهانه چقدر پول بنزین می دهید؟


بر اساس ارزیابی ها حدود ۳۵ درصد بنزین مصرفی ماهانه در کشور به نرخ آزاد و ۶۵ درصد با نرخ ۱۵۰۰ تومان است.
از زمان افزایش قیمت بنزین و بازگشت سهمیه بندی، تغییرات چشم گیری در مصرف روی داده است و با شیوع کرونا هم نوسانات زیادی را در این مورد شاهد بودیم. پس از افزایش قیمت بنزین و در ماه های اولیه با کاهش مصرف روبرو شدیم که طبق اعلام قلی زاده_ رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده های نفتی کشور در مورد بنزین آزاد حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بنزین مصرفی به نرخ آزاد بود، اما رفته رفته این میزان تغییر کرده و هم اکنون بر اساس واقعیات میدانی می توان گفت به صورت میانگین حدود ۳۵ درصد بنزین مصرفی به نرخ آزاد است.
وی با بیان اینکه کاهش فروش و حتی عرضه بنزین سوپر در برخی ماه ها تا بیش از ۸۰ درصد نیز اتفاق افتاد و هم اکنون این بنزین حداقل میزان مصرف خود را در پانزده سال اخیر تجربه می کند، گفت: طبیعی است که هرچه به روزهای پایانی هر ماه نزدیک می شویم مردم بیشتر بنزین آزاد استفاده می کنند و این مورد در هفته های اول ماه کمتر است.
به گفته وی، در سطح کلانشهرها، شهرها و جاده ها این آمار تغییراتی دارد و در بازه های زمانی با اجرا یا عدم اجرای طرح ترافیک، ممنوعیت عبور و مرور و... اعداد مصرف بسیار متفاوت هستند و میتوان آمار دقیقتر با جزئیات بیشتر هم ارائه کرد.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده در فروردین ماه سال گذشته روزانه حدود ۴۵ میلیون لیتر بنزین در کل کشور توزیع شد، در حالی که این مقدار در روزهای نخست فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به میانگین روزانه ۸۵ میلیون لیتر رسیده است که نسبت به فروردین ماه پارسال افزایش روزانه حدود ۳۷ تا ۳۸ میلیون لیتری را نشان می دهد.
همچنین از انتهای بهمن ماه ۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رفت و آمد شهروندان میزان مصرف بنزین در کشور ۱۰ درصد کاهش یافت و میزان مصرف بنزین در کشور ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر در روز بود و در ابتدا تغییر قیمت بنزین میزان مصرف به ۹۵ تا ۹۶ میلیون لیتر در روز رسید.
حال اگر میزان مصرف هر خودرو شخصی را جدا از خودروهای عمومی وانت های بار، تاکسی های اینترنتی به طور میانگین در ماه حدود ۷۵ لیتر محاسبه کنیم در واقع هر فرد در ماه ۹۰ هزار تومان با نرخ دولتی و ۴۵ هزار تومان با نرخ آزاد بنزین مصرف می کند که در ماه حدود ۱۳۵ هزار تومان می شود.
البته در این بین خودروهایی نیز هستند که میزان مصرف بنزین آنها بسیار کمتر است و حتی در یک ماه بسیار کمتر از سهمیه ای که به آنها اختصاص می یابد مصرف بنزین دارند و سهمیه چندین ماه در کارت سوخت آن ها ذخیره می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی