صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

زندانی گوانتانامو از سایت‌های سیاه سیا به سازمان ملل شکایت کرد

کد خبر 118249 1400-02-11 17:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک مرد فلسطینی که در خلیج گوانتانامو نگهداری می‌شود، آمریکا، انگلیس و ۵ کشور دیگر را بابت نقش آن‌ها در عملکرد سیا و بازداشت مظنونان تروریسم در "سایت‌های سیاه" در سراسر جهان ، در برابر هیئت حقوق بشر سازمان ملل قرار می‌دهد.
زندانی گوانتانامو از سایت‌های سیاه سیا به سازمان ملل شکایت کرد


به گزارش روزنامه گاردین، این پرونده غیرمعمول توسط "زین العابدین محمد حسین"، که با نام "ابوزبیده" شناخته می شود، به گروه کاری سازمان ملل و مسئول بازداشت های خودسرانه (UNWAD) برده شده است. ابوزبیده ۱۹ سال است بدون محاکمه در بازداشت به سر می برد.
UNWAD، بخشی از دفتر سازمان ملل کمیساریای عالی حقوق بشر، دارای وظیفه بررسی شکایات فردی بازداشت خودسرانه و صدور اظهارنظر و درخواست برای جبران خسارت است، اما قدرتی برای اعمال تحریم بر کشورهایی که از آن پیروی نمی کنند، ندارد.
ابوزبیده، مرد فلسطینی ۵۰ ساله ای است که در عربستان سعودی بزرگ شده و در سال ۲۰۰۲ بازداشت و به سیا تحویل داده شد. وی در ابتدا تحت عنوان "یک رهبر القاعده" توصیف شد، اما آژانس سازمان ملل در بازداشت خودسرانه در سال ۲۰۰۶ نتیجه گیری کرد که وی حتی عضو القاعده هم نیست. با این حال وی از همان زمان، بدون چشم انداز آزادی، در گوانتانامو نگهداری می شود.
پرونده ابوزبیده که روز جمعه به هیئت سازمان ملل ارسال شده، حاکی از آن است که وی تحت بازداشت خودسرانه نگهداری می شود و در تأسیسات مخفی بازجویی سیا در تایلند، لهستان، مراکش، لیتوانی، افغانستان و زندان آمریکا در گوانتانامو شکنجه شده است. وی همچنین دولت انگلیس را بابت مشارکت در بازجویی و دریافت اطلاعاتی که تحت شکنجه به دست آمده، به "همدستی در عمل" متهم کرده و از آن شکایت کرده است.
این نخستین باری است که اقدام حقوقی علیه انگلیس، افغانستان، مراکش و تایلند بابت نقش آن ها در برنامه شکنجه و آزار سیا، انجام می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید