صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

هشدار پارلمان عراق درباره چشم طمع ترکیه به خاک این کشور

کد خبر 118237 1400-02-11 17:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
از ده‌ها سال پیش طمع‌ورزی‌های ترکیه در خاک عراق همچنان ادامه دارند و این بار به ویژه با سکوت دولت عراق در قبال اقدامات ترکیه و به رغم سفرهای دیپلماتیک میان دو کشور به نظر جدی‌تر می‌رسند.
هشدار پارلمان عراق درباره چشم طمع ترکیه به خاک این کشور


به گزارش پایگاه خبرگزاری شفق نیوز، کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق امروز(شنبه) اعلام کرد که این کمیته و همچنین کل پارلمان با حضور و ایجاد پایگاه هایی برای نیروهای ترکیه در خاک عراق مخالف است.
سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه جمعه اعلام کرد، این کشور قصد ایجاد پایگاه نظامی در منطقه میتینا در شمال عراق را دارد. 
وی گفت: عملیات ما در شمال عراق ادامه خواهد داشت. منطقه "متینا" مکان مهمی است. پایگاهی را در آنجا تأسیس خواهیم کرد و کنترل آن منطقه را در دست خواهیم گرفت. این منطقه خط عبور به کوه های قندیل است و تحت کنترل ما باقی خواهد ماند. 
ترکیه بیش از یک سال است که برای ایجاد منطقه امن به عمق ۴۰تا۵۰ کیلومتر داخل مرزهای عراق و اقلیم کردستان به بهانه خلاصی از خطر حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) تلاش می کند.
نیروهای ترکیه اخیرا عملیات زمینی و هوایی جدیدی را علیه پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کرده اند.
کاطع الرکابی، عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق گفت: ترکیه ای ها از ۳۰ سال پیش و مشخصا سال ۱۹۹۱ وارد خاک عراق شدند و بیش از یک پایگاه نظامی در اقلیم کردستان دارند. در دوره اخیر نیز برخی پایگاه های ترکیه در شمال دشت نینوا ایجاد شد.
الرکابی گفت: سال میلادی گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نقشه جدیدی را نشان داد که شامل برخی استان های عراق بود. این یعنی ترکیه رویای بازگشت خلافت عثمانی و سیطره بر برخی استان ها و مناطق عراق را دارد.
وی تأکید کرد: پارلمان بارها با حضور و ایجاد پایگاه های نیروهای ترکیه مخالفت کرده اما واکنشی از سوی دولت در حد و حجم تجاوز ترکیه به رغم دیدارهای دیپلماتیک میان مسؤولان دو کشور وجود ندارد.
همچنین بدر الزیادی، عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت، این کمیته نشست فوق العاده ای را برای بررسی نیت جدید ترکیه برای احداث یک پایگاه جدید در شمال عراق برگزار خواهد کرد.
این عضو پارلمان عراق گفت: این گام ترکیه نقض علنی حاکمیت عراق است و کمیته تشکیل جلسه می دهد تا از صحت و سقم اظهارات وزیر کشور ترکیه مطمئن شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید