صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رایزنی رهبران تاجیکستان و قرقیزستان درباره آتش‌بس مرزی

کد خبر 118222 1400-02-11 16:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان امروز (شنبه) در تماسی تلفنی درباره اجرای آتش‌بس مرزی و خروج نیروها به سمت پایگاه‌های دائمی بحث و تبادل‌نظر کردند.
رایزنی رهبران تاجیکستان و قرقیزستان درباره آتش‌بس مرزی


به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان گفت: در جریان این مذاکرات، سران دو کشور درباره اجرای توافق هایی که میان طرفین برای باثبات سازی وضعیت در مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان به دست آمده، رایزنی کردند و به مسائلی نظیر تبعیت کامل از نظام آتش بس و بازگشت نیروها به پایگاه های دائمی توجه ویژه داشتند.
امامعلی رحمان و رئیس جمهوری قرقیزستان همچنین درباره فعالیت های مشترک کارگروه ها در این زمینه و آغاز نشست کمیسیون های بین دولتی درباره علامتگذاری و مرزبندی به تبادل نظر پرداختند.
دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری قرقیزستان هم اعلام کرد، دو طرف تعهد خودشان را به تمام توافق های پیشین و احترام دوجانبه به اراضی و مرزهای دو کشور ابراز کردند. این روسای جمهور همچنین برای حل فوری بحران کنونی در مرز ابراز اطمینان کردند. این دفتر مطبوعاتی گفت: روسای جمهوری قرقیزستان و تاجیکستان بر اهمیت جلوگیری از اثرگذاری تحریکات بر ثبات در مناطق مرزی تاکید کردند.
مناقشه مسلحانه بر سر علامتگذاری مرزی میان منطقه بادکند قرقیزستان و منطقه سغد تاجیکستان از پنجشنبه به راه افتاد و ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت. عصر پنجشنبه قرقیزستان آتش بس اعلام کرد و تاجیکستان هم پذیرفت. طرفین گفته اند که نیروها و تجهیزاتشان را از مرز عقب کشیده و به محل استقرار دائم خودشان می برند. روز جمعه اما درگیری های مسلحانه از سرگرفته شد و بعدا طرفین یک آتش بس دیگر اعلام کردند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید