صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رایزنی رهبران تاجیکستان و قرقیزستان درباره آتش‌بس مرزی

کد خبر 118222 1400-02-11 16:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
روسای جمهوری تاجیکستان و قرقیزستان امروز (شنبه) در تماسی تلفنی درباره اجرای آتش‌بس مرزی و خروج نیروها به سمت پایگاه‌های دائمی بحث و تبادل‌نظر کردند.
رایزنی رهبران تاجیکستان و قرقیزستان درباره آتش‌بس مرزی


به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان گفت: در جریان این مذاکرات، سران دو کشور درباره اجرای توافق هایی که میان طرفین برای باثبات سازی وضعیت در مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان به دست آمده، رایزنی کردند و به مسائلی نظیر تبعیت کامل از نظام آتش بس و بازگشت نیروها به پایگاه های دائمی توجه ویژه داشتند.
امامعلی رحمان و رئیس جمهوری قرقیزستان همچنین درباره فعالیت های مشترک کارگروه ها در این زمینه و آغاز نشست کمیسیون های بین دولتی درباره علامتگذاری و مرزبندی به تبادل نظر پرداختند.
دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری قرقیزستان هم اعلام کرد، دو طرف تعهد خودشان را به تمام توافق های پیشین و احترام دوجانبه به اراضی و مرزهای دو کشور ابراز کردند. این روسای جمهور همچنین برای حل فوری بحران کنونی در مرز ابراز اطمینان کردند. این دفتر مطبوعاتی گفت: روسای جمهوری قرقیزستان و تاجیکستان بر اهمیت جلوگیری از اثرگذاری تحریکات بر ثبات در مناطق مرزی تاکید کردند.
مناقشه مسلحانه بر سر علامتگذاری مرزی میان منطقه بادکند قرقیزستان و منطقه سغد تاجیکستان از پنجشنبه به راه افتاد و ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت. عصر پنجشنبه قرقیزستان آتش بس اعلام کرد و تاجیکستان هم پذیرفت. طرفین گفته اند که نیروها و تجهیزاتشان را از مرز عقب کشیده و به محل استقرار دائم خودشان می برند. روز جمعه اما درگیری های مسلحانه از سرگرفته شد و بعدا طرفین یک آتش بس دیگر اعلام کردند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » مرز | کارگر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


ربوده شدن سران شورای انتقالی جنوب یمن/ همپیمان ابوظبی میز مذاکرات را ترک کرد
شورای انتقالی جنوب یمن وابسته به امارات از تعلیق مشارکت این هیات در رایزنی های مربوط به اجرای توافق ریاض که در حال حاضر در عربستان جریان دارد، خبر داد.

برای اخذ رأی هیچ مدرک دیگری به جز شناسنامه قابل قبول نیست
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه ۲۳ خود اعلام کرد: اخذ رأی در کلیه شعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی توسط شخص رأی دهنده امکان‌پذیر است.

لحظه رای دادن عبدالناصر همتی و همسرش در حسینیه ارشاد تهران عکس
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری و همسرش صبح امروز به حسینیه ارشاد آمدند تا در انتخابات شرکت کنند.

کدخدایی: هنوز نمی‌توانیم درباره میزان مصرف تعرفه‌ها صحبت کنیم
سخنگوی شورای نگهبان گفت: از طریق سامانه مردم ناظر بیش از سه هزار گزارش دریافت کردیم که عمده آنها مربوط به تاخیر به شروع اخذ رای گیری است و آن هم مربوط به دستگاه های احراز هویت بوده که در حال حاضر مشکل حل شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید