صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

تعیین علت فوت ۷۰ هزار جسد در سال/ ۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی هستند

کد خبر 118213 1400-02-11 16:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: ۷۰ هزار جسد سالانه در پزشکی قانونی تعیین علت فوت می‌شوند.
تعیین علت فوت ۷۰ هزار جسد در سال/ ۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی هستند

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس مسجدی صبح امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در مراسمی که به منظور تجلیل از خیرین سازمان در سالن شماره یک حوزه ریاست برگزار شد، گفت: مراجعین پزشکی قانونی عمدتاً افرادی دردمند و آسیب دیده هستند که فراهم بودن فضای مناسب و استاندارد می‌تواند زمینه ارائه خدمت بهتر با حفظ آرامش را برای آنان فراهم کند.
وی با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی سازمانی مستقل و زیر نظر قوه قضائیه است، اظهار داشت: پزشکی قانونی در تمام موضوعات مرتبط با نظام سلامت که جنبه قضائی و قانونی دارد اظهار نظر کارشناسی می‌کند و سالانه بیش از یک سوم پرونده‌های قضائی برای اظهار نظر به این سازمان ارجاع می‌شود.
مسجدی تصریح کرد: پزشکان و کارشناسان سازمان در راستای اجرای عدالت و صدور رأی عادلانه قضات در پرونده‌ها اظهار نظر می‌کنند که تعداد پرونده‌های ارجاعی سازمان در طول سال به حدود ۲.۵ میلیون پرونده در بخش‌های معاینات، آزمایشگاه، کمیسیون، تشریح و.... می‌رسد.
رئیس سازمان با تأکید مجدد بر نوع مراجعات سازمان افزود: بیش از ۸۵ درصد خدمات سازمان به حوزه معاینات بالینی مربوط می‌شود که از این تعداد حدود ۳۳ درصد پرونده‌ها مربوط به تصادفات و حوادث رانندگی و همین میزان هم مربوط به مراجعین نزاع است؛ همچنین علاوه بر بخش‌های کمیسیون و آزمایشگاه، ۷۰ هزار جسد نیز سالانه در سازمان تعیین علت فوت می‌شود.
وی نوع مراجعات سازمان را نشاندهنده اهمیت آن دانست و اظهار داشت: افراد زیادی برای گرفتن خدمت در حوزه‌های مختلف به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند و پزشکی قانونی نیز به عنوان سازمانی کاملاً فنی و تخصصی در نظام سلامت قضائی به مردم خدمت می‌دهد.
۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی هستند
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به وضعیت فضاهای عمرانی و ساختمان‌های فعال پزشکی قانونی در کشور گفت: هم اکنون ۳۸۵ مرکز پزشکی قانونی در کشور به مردم ارائه خدمت می‌کنند این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن مرکز قضائی فاقد پزشکی قانونی هستند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‌های بسیار سازمان هنوز موفق به راه اندازی مرکز در این شهرستان‌ها نشده و اهالی این شهرها ناچارند برای دریافت خدمات پزشکی قانونی حداقل ۸۰ کیلومتر تا رسیدن به اولین مرکز پزشکی قانونی طی کنند.
مسجدی انتخاب سازمان از سوی خیرین را اقدامی هوشمندانه برشمرد و افزود: خیرین گرانقدر در برخی استان‌ها کمک‌های قابل توجهی به سازمان در بحث تأمین فضا و تجهیزات داشته‌اند اما سازمان به دلیل مشکلات مالی و کمبودهای موجود و همچنین به منظور خدمت رسانی بهتر به مردم و عدالت در دسترسی به خدمت، کماکان نیازمند کمک و حمایت خیرین عزیز در سراسر کشور است.
وی همچنین با اشاره به اهمیت کار خیر و جایگاه ویژه خیرین و احادیث و سخنان نقل شده از نبی مکرم اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع)، پرداختن به کار خیر را دارای آثار ماندگار معنوی، روانی و سلامت جسمانی توصیف کرد و گفت: بنابه به سخن مقام معظم رهبری در هر جا و در هر مشکل و بحرانی که از ظرفیت‌های مردمی استفاده شده و خیرین پای کار آمده‌اند بار به زمین مانده برداشته شده است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان با تشکر و قدردانی از خیرینی که با کمک‌های خود بخشی از مشکلات سازمان را مرتفع و زمینه خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان عزیزمان را فراهم ساخته‌اند، اظهار امیدواری کرد که شاهد ادامه حمایت‌های خیرین نیک اندیش از پزشکی قانونی باشیم.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید