صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

واکسن کرونا بر باروری تاثیری ندارد

کد خبر 118195 1400-02-11 15:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
داستان ها درمورد عوارض جانبی واکسن کرونا ازجمله تاثیر بر باروری یا بروز سقط جنین با افزایش تعداد افرادی که آن را دریافت کرده اند، افزایش یافته است
واکسن کرونا بر باروری تاثیری ندارد


به گزارش روز شنبه ایگاه اینترنتی ساینتیست، برای درک بهتر این ناهنجاری ها، «کیت کلنسی» دانشیار انسان شناسی در دانشگاه «ایلینوی» در یک بررسی تجربه افراد در مورد قاعدگی های خود را پس از تزریق واکسن به اشتراک گذاشته است.
باوجود نداشتن مدرک علمی، داستان برخی از این افراد به بروز شایعاتی منجر شده است مبنی بر این که واکسن های کرونا بر باروری و بروز سقط یا تاثیر بر قاعدگی زنان در گیرندگان این واکسن یا اطرافیان آنها تاثیر گذاشته است.
هیو تیلور از دانشکده پزشکی ییل آمریکا به نیویورک تایمز گفت: قاعدگی مانند هر عملکرد بدنی دیگر یک شاخص مهم برای سلامتی فرد است. درحالیکه هنوز مسائل زیادی در مورد قاعدگی باید آموخته شود، اما شواهدی وجود ندارد که این عقیده را اثبات کند که واکسن کووید_۱۹ می تواند باعث ناباروری یا سقط جنین در فرد دیگری شود.
محققان اظهار داشتند که واکسن کووید_۱۹ مانعی در برای باروری ایجاد نمی کند. آنها این شایعه را که چرخه باروری یک فرد می تواند با قرار گرفتن در مجاورت فرد واکسینه شده تحت تاثیر قرار گیرد، کذب خواندند.
آنها توضیح دادند: چیزی در طراحی واکسن کرونا وجود ندارد که ایجاد این مشکلات را امکان پذیر کند.
محققان اضافه کردند: گرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود اما داده های اولیه نشان می دهند که عکس این شایعات درست است بطوریکه مادران بارداری که واکسن کرونا دریافت می کنند دوره بارداری خود را بی خطر سپری می کنند؛ این در حالی است که عفونت با SARS_CoV_۲ نگرانی هایی را در مورد خطری که برای جنین در حال رشد دارد ایجاد کرده است.
ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران درگیر پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »



از پرونده ها بخوانید
» کلاهبرداری با تزریق آب مقطر به جای واکسن کرونا
» واردات واکسن کرونا از سوی هر نهاد یا شخصی باید تحت اشراف و نظارت وزارت بهداشت باشد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی



پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید