صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

طوری صحبت می‌کنند که گویی قبل از برجام همه چیز خوب و گل و بلبل بوده پیش از توافق، به خاطر قطعنامه ۱۹۲۹، حتی نمی‌گذاشتند کشتی هایمان عبور و مرور کنند

کد خبر 118177 1400-02-11 15:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فرض کنید دولت ایده آل باشد، یعنی هیچ نقصی نداشته باشد و تمام تصمیمات اقتصاد یش درست باشد، اما اگر شما نتوانید روابط بانکی داشته باشید، آن وقت چطور می‌خواهید زندگی کنید؟
طوری صحبت می‌کنند که گویی قبل از برجام همه چیز خوب و گل و بلبل بوده پیش از توافق، به خاطر قطعنامه ۱۹۲۹، حتی نمی‌گذاشتند کشتی هایمان عبور و مرور کنند


علی اکبر صالحی  با حضور در اتاقی در «کلاب هاوس» از دستاورد های برجام و شرایط کشور قبل از توافق هسته ای، سخن گفت.
متن اظهارات صالحی در زیر می آید:
به گونه ای مسائل را مطرح می کنند که گویی به خاطر تحقق برجام، این بدبختی ها بر کشور نازل شده است؟ فرض کنید اصلا برجامی در کار نبود؛ اصلا چرا وارد مذاکره شدیم؟ برای اینکه تحریم ها و هفت قطعنامه شورای امنیت را برداریم.
پیش از برجام، شرایطی بود که با هیچ کشوری نمی توانستیم صحبت کنیم، حتی با نزدیکترین کشور که عراق باشد. وقتی برای مطالباتمان به عراق می رفتیم، می گفتند ما دوست شما هستیم، اما شما تحریم سازمان ملل هستید و نمی توانیم پول شما را بدهیم. بله، شرایط آنطور بود؛ هر شش ماه، ۲۰ درصد از صادرات نفت ایران کم می شد؛ صادرات ما به زیر یک میلیون رسید. وضعیت همینطور داشت ادامه پیدا می کرد که به سال ۹۲ خورد.
پس یک طوری مسائل را مطرح نکنید که گویی همه چیز پیش از برجام راحت و خوب بوده، یعنی تحریمی نداشتیم و ارز هم شرایط خوبی داشت. آقایان تحریم های فلج کننده را فراموش نکنید؛ قبلا چند سالی درامد ارزی خوب بود، مثل یک ادمی که سرپا و از نظر جسمی سالم و قوی است، اما نمی داند یک رگش بریده شده و خون دارد ارام ارام از بدن خارج می شود. آن اوایل، فرد هنوز سرپاست، اما وقتی مدتی می گذرد می فهمد که دارد ضعیف می شود.
برجام و مذاکره برای رفع تحریم ها و لغو آن قطعنامه ها بود. ما قبل از برجام نامه ای به حضرت آقا راجع به تحریم های فلج کننده نوشتیم که مورد پسند ایشان قرار گرفت. اقای جهانگیری هم در اغاز به کار دولت به این نامه اشاره کردند که چه نامه ی خوبی و چه راهکار های خوبی؛ برای همین شرایط بسیار سختی داشتیم، برجام آمد که آن شرایط را بردارد. خوب ترامپ آمد از برجام خارج شد.
حالا با این اظهاراتی که می زنند یعنی برجام است که باعث تحریم ها شده؟ برجام است که این گرفتاری ها را ایجاد کرده؟ طوری صحبت می شود که گویی قبل از برجام گل و بلبل بوده، و برجام امده همه شرایط را بهم ریخته؛ عزیزان فراموش نکنید، من آن موقع وزارت خارجه بودم؛ با بانک مرکزی گرفتار بودیم که از کجا و چطوری دلار بیاوریم، با چه بدبختی هایی؛ آن زمان، پنج کشتی از عمان برای صادرات نفت به صورت اجاره به شرط تملیک گرفته بودیم. وقتی به تحریم ها خوردیم، دیگر نمیتوانستیم به خاطر قطعنامه ۱۹۲۹ کشتی هایمان را عبور دهیم، بنابراین امدیم با عمانی ها صحبت کردیم که کشتی هایتان را پس بگیرید. چرا؟ چون دیگر نمی توانستیم کشتی های تجاری و نفتکشمان خیلی عبور و مرور کنند. از طرف دیگر، کشتی های بزرگ در امارات پهلو می گرفتند، آن وقت با لنج باید اجناس را وارد کشور میکردیم؛ شرایط اینطور بود.
وارد مذاکره شدیم و برجام را به سرانجام رساندیم که تحریم ها را تقلیل دهیم و گشایش ایجاد شود، کمااینکه وقتی برجام پابرجا بود، دو سال گشایش فوق العاده ای رقم خورد. تورم یک رقمی شد، نرخ توسعه، صنعتی و رشد اقتصادی ایران بالا رفت؛ این ها واقعیت است. الان باز می شنویم که می گویند این شرایط فعلی به تحریم ربطی ندارد؛ می گویند ۲۰ درصد شرایط فعلی اقتصادی به خاطر تحریم است و ۸۰ درصد به خاطر ناکارامدی دولت است؛ من می گویم فرض کنید دولت ایده آل باشد یعنی هیچ نقصی نداشته باشد و تمام تصمیمات اقتصادیش درست باشد، اما اگر شما نتوانید روابط بانکی داشته باشید، نتوانید نقل و انتقال بانکی داشته باشید، نتوانید جنس این طرف و آن طرف ببرید، آن وقت چطوری میخواهید زندگی کنید؟ مگر می شود زندگی در یک دنیای معزول و محصور هیچ اثری نداشته باشد؟ قطعا خروج ترامپ از برجام، این شرایط سخت را برای ما پیش آورد.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید