صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان

کد خبر 118174 1400-02-11 15:00
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
آخرین مرحله از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان از امروز شنبه آغاز می شود.
شروع رسمی مرحله نهایی خروج آمریکا و ناتو از افغانستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مرحله نهایی پایان جنگ افغانستان بعد از ۲۰ سال، امروز شنبه آغاز شده و طی این فرآیند قرار است خارج سازی بخش آخر نظامیان آمریکایی و ناتو در پایان فصل تابستان اجرایی شود.
رئیس جمهور آمریکا تاریخ اول مه را به عنوان شروع رسمی خروج باقی مانده نیروهای آمریکایی از افغانستان که شامل حدود ۲۵۰۰_۳۵۰۰ نظامی آمریکایی و حدود هفت هزار نظامی ناتومی شود، تعیین کرده است.
برآورده شده که آمریکا بیش از دو تریلیون دلار را در دو دهه گذشته در افغانستان هزینه کرده است؛ برآوردی که از طریق پروژه هزینه‌های جنگ نزد «دانشگاه براون» که به مستند سازی هزینه‌های پنهان درگیری‌های نظامی آمریکا می‌پردازد، حاصل شده است.
مقام های وزارت دفاع و دیپلماتهای آمریکا به آسوشیتدپرس گفته اند، این فرآیند خروج شامل تعطیل کردن پایگاه‌های کوچکتر در سال گذشته میلادی نیز بوده است. آنها تاکید کردند، از زمان اعلام ضرب‌الاجل از سوی بایدن در اواسط آوریل، تنها حدود ۶۰ پرسنل نظامی خاک افغانستان را ترک کرده‌اند.
سال گذشته میلادی تنها سالی بود که سربازان آمریکایی و ناتو در افغانستان متحمل تلفات نشدند. وزارت دفاع آمریکا می گوید که از سال ۲۰۰۱ دو هزار و ۴۴۲ نظامی آمریکایی در این کشور کشته شده و ۲۰ هزار و ۶۶۶ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید