صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ایجاد ۲۳ هزار شغل برکت در حوزه پوشاک

کد خبر 118141 1400-02-11 13:41
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر عامل بنیاد برکت گفت: بهره‌برداری از ۶ هزار و ۶۰۰ طرح باعث ایجاد ۲۳ هزار شغل در حوزه پوشاک می شود.
ایجاد ۲۳ هزار شغل برکت در حوزه پوشاک

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین بهره‌برداری از ۶ هزار و ۶۰۰ طرح تولید پوشاک بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و اختتامیه رویداد ملی «چرخ برکت» برگزار شد.
امیر حسین مدنی در این مراسم با تاکید بر این‌که حمایت از تولیدکنندگان پوشاک از اولویت‌های این بنیاد است، گفت: بهره‌برداری از این ۶ هزار و ۶۰۰ طرح باعث ایجاد ۲۳ هزار فرصت شغلی در یک‌هزار و ۲۰۰ منطقه محروم کشور شده است.
وی ادامه داد: بنیاد برکت ۱۴۵ میلیارد تومان برای راه‌اندازی این تعداد طرح در حوزه پوشاک سرمایه‌گذاری کرده است و البته توانسته ۲۷۵ میلیارد تومان از منابع مردمی را هم به میدان بیاورد.
به گفته مدیرعامل بنیاد، با راه‌اندازی ۶ هزار و ۶۰۰ طرح این بنیاد در حوزه پوشاک، بیش از ۵ میلیون دست لباس تولید و روانه بازار شده است.
وی با اشاره به دغدغه‌ها و تأکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه پوشاک اظهار داشت: بر همین اساس، بنیاد برکت توجه به چرخه تولید پوشاک در کشور، حمایت از تولیدکنندگان این حوزه و راه‌اندازی طرح‌های خرد و متوسط را به عنوان یکی از اولویت‌ها در دستور کار خود قرار داده است.
مدنی درباره رویداد ملی «چرخ برکت» به عنوان بزرگ‌ترین رویداد نوآوری کارآفرینی صنعت پوشاک نیز توضیح داد: ۴۰۰ ایده از سوی فعالان صنعت پوشاک به دبیرخانه رویداد رسید که ۱۲۰ ایده به عنوان طرح‌های دارای قابلیت سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی برگزیده شد.
مدیرعامل بنیاد برکت یادآور شد: برخی از این ایده‌ها با استفاده خلاقانه از ظرفیت‌های فرهنگی و صنایع دستی طراحی شده است و قابلیت اجرا توسط اقشار آسیب‌پذیر مانند زندانیان و زنان سرپرست خانوار را دارند.
وی با تاکید بر این‌که چرخ برکت یک شروع برای جمع‌آوری ایده‌ها در صنعت پوشاک است، تصریح کرد: دبیرخانه این رویداد به کارش ادامه خواهد داد و امیدواریم روزی شاهد آمار درخشان صادرات پوشاک ایرانی به کشورهای مختلف باشیم.
مدنی تصریح کرد: با وجودی‌که اقدامات قابل توجهی در حوزه پوشاک انجام شده است اما هنوز با نقطه اوج و مطلوب فاصله داریم.
مدیرعامل بنیاد برکت افزود: آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶ هر خانوار ایرانی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و هر خانوار روستایی ۸۵۰ هزار تومان در سال هزینه پوشاک کرده است. در همین سال، ۶۰ میلیون دلار واردات پوشاک داشته‌ایم که ۷۰ درصد آن از ترکیه بوده است. این در حالی است که تا ۴۰ درصد پوشاک مورد نیاز کشور از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.
وی با اشاره به احتیاج سالانه کشور به ۴۰۰ میلیون دست لباس تاکید کرد: ظرفیت‌های خیلی خوبی در حوزه تولید پوشاک وجود دارد و با حداقل سرمایه‌گذاری می‌توان به حداکثر بهره‌برداری رسید.
مدنی افزود: بازدهی بالای صنعت پوشاک علاوه بر رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی، از خروج ارز از کشور هم جلوگیری می‌کند.
مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: با توجه به سبقه فرهنگی کشور و طراحی‌های خلاقانه، ایده‌های نوآورانه بسیاری در صنعت پوشاک وجود دارد که باید از آن‌ها حمایت شود.
در پایان مراسم بهره‌برداری از ۶ هزار و ۶۰۰ طرح تولید پوشاک برکت و با ارتباط مستقیم از طریق ویدئو کنفرانس، تعدادی از این طرح‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی، مازندران، سمنان و خوزستان به شکل نمادین افتتاح شد.
همچنین از ۱۰ طرح برگزیده رویداد ملی چرخ برکت تقدیر به عمل آمد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید