صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

مهمترین چالش های پیش روی کارگران در جهان کرونازده حقوق یا امنیت شغلی؛ کدامیک مهمتر است؟

کد خبر 118133 1400-02-11 13:33
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
همزمان با روز جهان ی کارگر، این سوال پیش روی بسیاری از کارگران وجود دارد که آیا می شد در شرایط بهتری کار کرد؟
مهمترین چالش های پیش روی کارگران در جهان کرونازده  حقوق یا امنیت شغلی؛ کدامیک مهمتر است؟


در همه جهان، شیوع کرونا وضعیت بازار کار را دچار اختلال کرده است. برخی معتقدند که این شرایط ممکن است دیگر به حالت اولیه بازنگردد.
مثلا در بسیاری از کشورها، کارفرمایان تصمیم گرفته اند کارگران را به طور دورکار مورد استفاده قرار دهند و طبیعی است این امر نیاز به مهارت هایی دارد که بخشی از جامعه کارگری ممکن است از ان بی بهره باشد.
کرونا همچنین باعث کسادی بازار، تعطیلی بسیاری از فروشگاه ها و در نتیجه بیکاری بسیاری شده است. براساس آمارها، جامعه زنان بیشترین تاثیر منفی از این وضعیت را گرفته اند.
همین مساله باعث شده تا این روزها علاوه بر مساله حداقل حقوق و دستمزدها، موضوع امنیت شغلی هم برای بخش بزرگی از جامعه کارگری به یک دغدغه تبدیل شود.
در ایران این وضعیت با حساسیت های بیشتری دست به گریبان است. تحریم های آمریکا باعث شده است تا رکود اقتصادی بر کشور حاکم شود و برخی از فرصت های شغلی به دلیل قفل شدن بازار، از دست برود. در کنار این، برخی سیاست های دولت، جامعه کارگری را به سمت مشاغلی سوق داده است که کاذب اما پرسود بوده؛ از دلالی دلار تا بورس و ارزهای دیجیتال.
چنین است که امسال همزمان با روز کارگر، دغدغه های کارگران فقط دستمزد نیست، امنیت شغلی و آینده پرابهام اقتصاد نیز بر این دغدغه ها افزوده شده و همین امر نیاز به حمایت بیشتر از جامعه کارگری را بیشتر کرده است.
اگر شما کارگر هستید یا در خانواده ای با حقوق کارگری زندگی می کنید، از تجربه خود در این حال و روز اقتصادی برای ما کامنت بگذارید.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت