صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

گزارش رویترز درباره تعهد طالبان به حفاظت از پایگاه‌های آمریکا در یک سال گذشته

کد خبر 118114 1400-02-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
طالبان بر طبق توافقشان با آمریکا بر سر خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان، از پایگاه‌های نظامی غربی در این کشور در برابر حملات از جانب دیگر گروه های شبه نظامی برای مدت یک سال محافظت کرده‌اند.
گزارش رویترز درباره تعهد طالبان به حفاظت از پایگاه‌های آمریکا در یک سال گذشته


سه مقام غربی آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند، وزارت امور خارجه آمریکا پاسخی فوری به رویترز در خصوص وجود یک چنین سندی نداد. این وزارتخانه همچنین اظهارنظری در خصوص آنچه که سه مقام مذکور به عنوان "حلقه محافظت طالبان" توصیف کردند، مطرح نکرد.
از زمانی که آمریکا با طالبان در فوریه ۲۰۲۰ به توافقی به جهت پایان دادن به طولانی ترین جنگش در افغانستان دست یافت، موردی از تلفات نیروهای آمریکایی در رزم رخ نداده و فقط حملات منفرد علیه پایگاه های آمریکایی وجود داشته اند.
به جایش طالبان حملاتش را به نیروهای دولتی افغانستان تشدید کرده و تلفات غیرنظامیان افزایش یافته است.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در تصمیمی که باعث سنجش صبر طالبان می شود، اعلام کرد که روند خروج آمریکا از افغانستان ضرب الاجل اول مه که از سوی دولت قبلی با طالبان مورد توافق قرار گرفت را رعایت نخواهد کرد اما اطمینان داد که این روند تا ۱۱ سپتامبر آتی به پایان می رسد.
به گفته یک مقام امنیتی غربی در کابل، با فرسیدن این ضرب الاجل طی امروز شنبه، حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی همچنان در افغانستان به سر می برند. ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان اخیرا گفت، روند منظم خروج و واگذاری پایگاه های نظامی و تجهیزات به نیروهای افغان شروع شده است.
این در حالی است که احتمالا تسلط سربازان افغان بر اداره این پایگاه ها نیازمند قدرت آتشی فراوان با هدف مقاومت در قبال هرگونه حمله شبه نظامیان طالبانی که به اشغال مواضع راهبردی در مناطق پیرامون پرداخته اند، باشد.
دو تن از مقامهای غربی تاکید کردند، واشنگتن پیشنهاد طالبان برای محافظت از پایگاه های نظامی غربی در برابر حملات از سوی امثال گروه تروریستی داعش را پذیرفته است.
این مقامها تاکید کردند، طالبان خواستار نشان دادن حسن نیت از طریق متعهد بودن به تضمین عدم استفاده از خاک افغانستان برای حملات علیه منافع آمریکا به عنوان یک درخواست کلیدی مربوط به توافق فوریه بوده است.
یک دیپلمات غربی دخیل در این فرآیند گفت: آنها به ارائه یک لایه پوشش، تقریبا چیزی شبیه به یک منطقه حائل پرداخته و به شبه نظامیانشان دستور دادند هیچ یک از سربازان خارجی را در طی این دوره مجروح نکرده یا نکشند.
مقامهای غربی گفتند، برای طالبان همچنین مهم بوده که قابلیتش برای کنترل دسته های خودسر وابسته به این جنبش نظیر شبکه حقانی که اغلب از دستور کار خودش تبعیت کرده را نشان دهد هر چند که سراج الدین حقانی رهبر آن دومین فرمانده عالیرتبه در طالبان است.
یک مقام امنیتی غربی مستقر در کابل اظهار کرد، شبه نظامیان طالبان به تعهد خودشان در چانه زنی پایبند بوده اند.
او گفت: طالبان حتی به شکل فوری به حملات کوچکتر اجرا شده از سوی شبکه حقانی و شبه نظامیان داعش در پیرامون پایگاه ها پاسخ داد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان از اظهار نظر درباره این گزارش درخصوص به اصطلاح توافق "حلقه حفاظت" پاسخ نداد.
او گفت، به غیر از ضرب الاجل مربوط به امروز شنبه، هیچ تضمین امنیتی دیگری به آمریکا داده نشده است اما مذاکرات میان رهبران این گروه و طرف آمریکایی در دست اجرا است.
مجاهد تاکید کرد: تاکنون تعهد ما برای عدم حمله به نیروهای خارجی تا اول مه بوده و اینکه بعد از آن ما حمله کنیم یا نکنیم یک مساله در دست بحث است.
سهیل شاهین، یک سخنگوی دیگر طالبان در پستی در توئیتر گفت، ملا برادر، معاوون رئیس سیاسی طالبان روز پنجشنبه مذاکراتی را با زلمای خلیلزاد، فرستاده آمریکا به منظور بحث درباره فرآیند صلح داشته است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید