صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

محدودیت سنی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

کد خبر 118112 1400-02-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس کمیسیون امور داخلی در مجلس با اشاره به اینکه در قانون فعلی ، گفت: در مجلس سن ۴۰ تا ۷۵ سال برای نامزدها تصویب شد اما هنوز از سوی شورای نگهبان تایید نشده است.
محدودیت سنی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد


محمدصالح جوکار در توضیح شرایط سنی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قانون، گفت: در قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری شرایط سنی برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته نشده است. در قانون اساسی نیز معیارهای کلی پیرامون مدیری و مدبر عنوان شده و به شرایط سنی اشاره نشده است.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، افزود: در طرح اصلاح قانون انتخابات که به شورای نگهبان ارسال شده، شرایط سنی 40 تا 75 سال برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری لحاظ شده که مورد ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.
وی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی ابتدا در طرح مذکور سن 45 تا 70 سال را شرط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری تصویب کرد ولی با توجه به ایراد شورای نگهبان این عدد را به سن40 تا 75 سال را برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تغییر و مجدد به شورای نگهبان ارسال کرد.
جوکار با اشاره به ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، گفت: شورای نگهبان به طرحی که مجددا به این شورا ارسال شد ایرادی نگرفته منتهی از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص ایراداتی به طرح گرفته شده است که علاوه بر ایراد به شرایط سنی برای ثبت نام در انتخابات، به ماده 2 این طرح درباره شرایط و شاخص های رجال مذهبی و سیاسی ایرادهایی را وارد دانسته است.
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر همین اساس 171 نفر از نمایندگان طی نامه ای خطاب به آیت الله جنتی درخواست کردند که با توجه به اینکه بیش از دو سوم اعضای شورای نگهبان به لحاظ کارشناسی نظر هیات عالی نظارت مجمع را مغایر نظرات اعلامی شورای نگهبان شناختند، قانون مصوب مجلس که به تایید آن شورا رسیده را جهت ابلاغ به مجلس شورای اسلامی ارجاع فرمایند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید