صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

بیشتر فرانسوی‌ها با هشدار ژنرال‌ها درباره احتمال کودتا موافقند

کد خبر 118102 1400-02-11 12:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
جدیدترین نظرسنجی حاکی است اکثریت مردم فرانسه با نامه هشدارآمیز اخیر تعدادی از ژنرال ها و نظامیان این کشور درباره احتمال وقوع کودتا و مداخله نظامیان برای سروسامان دادن به اوضاع فرانسه موافق هستند.
بیشتر فرانسوی‌ها با هشدار ژنرال‌ها درباره احتمال کودتا موافقند


نظرسنجی شبکه تلویزیونی فرانسوی آل سی آی نشان می دهد که ۵۸ درصد از پاسخ دهندگان با نامه ژنرال ها موافق بوده و ۴۲ درصد با آن مخالفند. جالب اینجاست که ۴۶ درصد از حامیان مکرون نیز با ایده حکومت نظامیان برای سروسامان دادن به اوضاع فرانسه و مقابله با تندروها موافقند.
روزنامه دیلی میل دیروز (۱۰ اردیبهشت) خبر داد که ۸۶ درصد از حامیان جبهه ملی مرین لوپن راستگرا در کنار ۷۱ درصد از حامیان حزب راستگرای میانه جمهوری خواهان در میان موافقان این راهکار نظامیان قرار دارند.
به تازگی جمعی از ژنرال های بازنشسته و نظامیان فرانسه در نامه ای به مکرون درباره احتمال تجزیه و وقوع جنگ داخلی در کشور هشدار دادند.
۲۰ ژنرال بازنشسته ارتش، حدود صد افسر ارشد و بیش از هزار نظامی طی نامه ای نسبت به احتمال «تجزیه» فرانسه و وقوع «جنگ داخلی» در فرانسه هشدار دادند.
این نظامیان همچنین بیان کردند: هیچ شهر و هیچ منطقه ای که قوانین جمهوری فرانسه در آن اعمال نشود، نمی تواند و نباید وجود داشته باشد. دولت از پلیس به عنوان سپر بلا در برابر جنبش جلیقه زردها که تنها ناامیدی خود را ابراز می کنند، استفاده می کند.
امضاکنندگان نامه فوق تصریح کردند که نمی توانند در برابر «خطری» که «در حال افزایش است»، «تماشاگرانی منفعل» باشند و اعلام کردند که «آماده حمایت از سیاست هایی هستند که بر حفاظت از کشور تکیه نماید».
مرین لوپن رئیس حزب راست گرای جبهه ملی ضمن استقبال گرم از نامه اعتراضی نظامیان آن ها را به پیوستن به او در کارزار انتخابات ریاست جمهوری فرا خواند.
این در حالی است که فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه با تأکید بر دو اصل «بی طرفی و وفاداری» برای نظامیان در قبال سیاست، به شدت در برابر این اقدام موضوع گیری کرد و گفت: وظیفه نظامیان پیوستن به کمپین ها نیست بلکه دفاع از کشور فرانسه است.
امانوئل مکرون که بر اساس نظرسنجی ها با کاهش محبوبیت مواجه شده و طبق آخرین نظرسنجی منتشر شده، ۶۱ درصد فرانسوی ها به وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۲۰۲۲ رأی نمی دهند، اکنون با معضل دیگری مواجه شده که خود مسبب آن بوده است. اسلام ستیزی مکرون اکنون به ابزاری مبدل شده است که در حال سایه افکندن بر فضای انتخابات پیش رو است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید