صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

روحانی: ۳۹ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند حضور در شب های قدر مستحب، ولی مراعات دستورالعمل ها واجب است

کد خبر 118088 1400-02-11 12:03
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
رییس‌جمهور گفت: مردم ۶۱ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که خطرناک است و وقتی ۳۹ درصد مردم رعایت نمی‌کنند، معنایش این است که می‌خواهیم بیشتر در این موج باقی بمانیم و دیرتر از آن خارج شویم.
روحانی: ۳۹ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند حضور در شب های قدر مستحب، ولی مراعات دستورالعمل ها واجب است


«حجت الاسلام حسن روحانی» پیش از ظهر شنبه در جلسه ستاد ملی کرونا، گفت: امشب نخستین شب قدر، شب مناجات و دعای مردم است. مردم در طول سال در انتظار این سه شب هستند و احساس می کنند این شبها تقرب بیشتری به سوی خداوند دارد. درهای آسمان در این شب گشوده است و اگر از آسمان، نعمت یا رحمت وارد می شود، فقط سلامتی، رحمت و فرشتگان الهی به سمت زمین می آیند.
رییس جمهوری ادامه داد: ان شاالله همیشه مردم ما موفق باشند و از خداوند طلب مغفرت، رحمت و شفای همه بیماران به ویژه کسانی که به دلیل کرونا در بیمارستان و تقویت کادر درمان را کنند. ان شاالله خداوند پایان این ویروس را تسریع کند. این شب ها گرانقدر است اما باید حتما پروتکل های بهداشتی را با حداکثر رعایت انجام دهند. حضور در یک جلسه مستحب است اما رعایت پروتکل های بهداشتی واجب است و همه باید آنها را رعایت کنند.
روحانی با بیان اینکه امکانات دیجیتالی کشور باید این مراسم را به سمع و نظر مردم برساند، تصریح کرد: صداوسیما باید کاری کند که این مجالس را به خانه مردم بکشاند و مردم از عطر معنویت این شب پر فیض استفاده کنند و حال و مناجات برای آنها فراهم شود.
روحانی با بیان اینکه برگزاری مراسم شب های احیا برای مناطق زرد و نارنجی صرفا در اماکن باز فراهم است، خاطرنشان کرد: مردم در موقع خروج و ورود باید رعایت کنند. در آمار و ارقام، مراعات مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی ۶۱ درصد است که خطرناک است. وقتی ۳۹ درصد مردم رعایت نمی کنند،  معنایش این است که می خواهیم بیشتر در این موج باقی بمانیم و دیرتر از آن خارج شویم. ناظرین باید نظارت های خود را تشدید کنند تا در پایان هفته شاهد باشیم بسیاری از مناطق قرمز به نارنجی تبدیل شده باشند.
وی یکی از نگرانی های ستاد ملی مقابله با کرونا را جهش های ویروس کرونا برشمرد و ابراز کرد: این ویروس به صورت ثابت باقی نمی ماند و به مبارزه خودش برای زنده ماندن و آزار دادنش ادامه می دهد. وقتی داروی جدیدی داده می شود، جهش می یابد. وقتی در شرایطی است که ایمنی بدن بیمار نسبت به آن عکس العمل می دهد، خود را تجهیز می کند تا مقاومت کنند. ویروس شکل جدیدی به خود می گیرد و هر روز به شکل و یک قیافه و ویژگی های وارد عمل می شود.
وی در ادامه گفت: موج چهارم را ویروس انگلیسی برای ما درست کرد که  از مرز عراق ویروس وارد شد و استان خوزستان و مجاور و سپس کل کشور را آلوده کرد و در موج چهارم چه خسارت بزرگی دیدیم. موج ایجاد می شود اول جان و سلامت مردم را به خطر می اندازد، افراد زیادی جان خود را از دست می دهند که خسارت عظیم و بزرگی است که وارد می شود و از طرف دیگر باعث می شود که وضعیت قرمز شود و ناچار شویم مغازه ها و کسب و کار ها را تعطیل کنیم  و از لحاظ مالی دچار مشکل شویم و رفتار و آمدها را محدود کنیم و مراکز آموزشی و بخشی از فعالیت اداری را تعطیل کنیم.
روحانی افزود: همه این کارها آثار مالی، روحی، روانی، اجتماعی و فرهنگی دارد همه این آثار سخت در سایه مراعات مردم می تواند ایجاد نشود. اگر در آینده موج پنجمی مواجه شویم در سایه این است که اصول بهداشتی را مراعات نکردیم. عدم مراعات اول ظلم به خود انسان و بعد به خانواده و بعد ظلم به کل جامعه است. این ظلم بزرگی است که باید به آن توجه کنیم.
رییس جمهور در ادامه به واکسن اشاره کرد و گفت: در کنار پیشگیری واکسن یک عامل بزرگ برای این است که زودتر برتوانیم از این ویروس خلاص شویم. واکسن هایی که در دنیا دولتها تولید کردند و در کشورهای مختلف مصرف می شود تنوع دارد و ممکن است که آثار آن هم یکسان نباشد. اما در عین حال امروز واکسن زدن بهتر از واکسن نزدن است. واکسن می تواند شرایط را بهتر کند و برای حفظ جان می تواند موثر باشد و حتی برای قطع زنجیره می تواند موثر باشد. وی تاکید کرد: دولت همه تلاشش را به کار گرفته که واکسن هایی که وزارت بهداشت تایید می کند علیرغم همه مشکلاتی در تامین ارز و ریال داریم بتوانیم وارد کنیم. درست است که امروز در وین مذاکره می کنیم و پیشرفت هایی در این مذاکرات  حاصل شده است اما هنوز در تحریم هستیم و توافقی حاصل نشده است که در سایه آن  مشکلات و موانع پیش روی ما برداشته شده است. امروز هنوز این موانع پیش روی ما است.روحانی یادآور شد: در جلسه پنجشنبه یکی از مسایل تامین ارز و ریال بود که دولت حتما تامین می کند. واکسن های مختلف از کشورهای مختلف سفارش داده شده است و در حال ورود است. وی گفت: خوشبختانه گروه اول که کادر درمان و مدافعین سلامت و برخی مشاغلی که در بعضی بخش ها با آنها همکاری می کنند واکسن دریافت کردند و این بخش اول برای ما بسیار مهم بود. بخش دوم که سالمندان و در کنار آنها افرادی که دارای بیماری زمینه ای بودند نیز شروع شد. امیدواریم بتدریج در اردیبهشت و خرداد بتوانیم همه سالمندان و بیماران زمینه ای را به اتمام برسانیم.
همه تا پایان امسال باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند/ واکسن زدن به معنای مصونیت نیست
روحانی با اشاره به واکسیناسیون گروه های مختلف در اولویت بندی های سوم و چهارم، خاطرنشان کرد: برای گروه های بعدی در سند ملی واکسیناسیون کرونا فکری نشده است که می شود درباره آنها فکر کرد. گروه هایی که با مردم زیاد سروکار دارند برخی از دوستان می گویند که آنها در زدن واکسن تقدم داشته باشند. یک گروه، رانندگان تاکسی و اتوبوس هستند که ترددهای زیادی دارند. گروه هایی هم هستند که مرتبا با مردم در ارتباط هستند مانند نیروهای مرزبانی و پلیس. می شود این گروه ها را تقدم داد. 
رییس جمهوری با ابراز امیدواری نسبت به تداوم واکسیناسیون تصریح کرد: نسبت به واردات واکسن خارجی و حمایت از واکسن داخلی، با قدرت تلاش خود را ادامه خواهیم داد تا مردم از واکسن بهره مند شوند و جان مردم حفاظت شود و شرایط برای کسب و کار مردم و تحصیل فرزندان فراهم شود. 
روحانی افزود: اگر کار کنیم و روند واردات واکسن ادامه یابد، ممکن است شرایطی فراهم شود که در نیمه دوم وضعیت بهتری را داشته باشیم. حداقل تا پایان امسال باید همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند یعنی اگر کسی واکسن زد، معنای آن مصون شدن نیست. این نوبت اول است و باید واکسن دوم هم زده شود. زدن دوز دوم هم معنایش این نیست که فرد کاملا مصون شده باشد چراکه باید واکنش بدن افراد به واکسن دید. 
وی اضافه کرد: واکسن زدن به معنای مصون شدن افراد نیست چراکه اولا زمان می برد تا با بدن فرد سازگار شود و ثانیا، این واکسن ممکن است فرد را از یک نوع ویروس حفاظت کند و این احتمال وجود دارد که ویروس جهش یافته دیگری وارد شود بنابراین همه ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید