صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

یک اصل پذیرفته شده در دنیا عدم حضور نظامی‌ها در سیاست است نیروهای امنیتی رسالت اصلی‌شان را که حفظ امنیت است، از دست داده‌اند

کد خبر 118062 1400-02-11 11:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سفیر پیشین ایران گفت:‌ حملات به سایت‌های هسته ای، دستبرد به اسناد سری اتمی و ترور‌ها، نشان دهنده این است که بخشی از توجه نیروهای امنیتی نظام معطوف به مسائل سیاسی داخلی شده و رسالت اصلی خودشان را از دست داده‌اند.
یک اصل پذیرفته شده در دنیا عدم حضور نظامی‌ها در سیاست است نیروهای امنیتی رسالت اصلی‌شان را که حفظ امنیت است، از دست داده‌اند


غلامرضا انصاری درباره فایل منتشر شده وزیر امور خارجه و آثار آن بر سیاست داخلی در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: یک اصل پذیرفته شده در دنیا مطرح است و آن اینکه نیروهای امنیتی و نظامی به بازی های سیاسی ورود پیدا نکنند؛ تاکیدی که امام راحل بر عدم ورود نظامی ها به عرصه سیاسی داشتند که متاسفانه در عمل شاهدیم اینگونه پیش نمی رود.
وی افزود: از سویی تربیت کادرهای امنیتی و نظامی برای اعمال قدرت و به تعبیری زور نظام است که ابزار سخت محسوب می شوند از سویی سیاست، مسائل اجتماعی و فرهنگی ابزار نرم محسوب می شوند؛ طبیعی است که وقتی کنشگران سیاسی از جنس نیروهای پذیرفته شده سیاسی باشند، تعاملات و رقابت ها نیز از جنس سیاسی خواهد بود.
وی با اشاره به مسئله نفوذ خاطر نشان کرد: متاسفانه در سال های گذشته بحث نفوذ را به صورت جدی داشته ایم؛ حملاتی که به سایت های هسته ما انجام می شود، دزدی و دستبردی که به اسناد سری اتمی کشور زده شد و همچنین ترور های انجام شده در ادوار گذشته، نشان دهنده این است که بخش قابل توجهی از توجه نیروهای امنیتی نظام معطوف به مسائل سیاسی داخلی شده و رسالت اصلی خودشان که حفظ امنیت و برخورد با عناصر مخل امنیت است را از دست داده ایم.
سفیر پیشین ایران با بیان اینکه اولین کار این است که مجموعه نظام تلاش کند که نیروهای امنیتی و سیاسی به جایگاه خودشان بازگردند تا در مقاطعی لازم بتواند وظایف قانونی خودشان را انجام دهند تا اثربخشی داشته و برای جامعه مفید باشند، گفت: در پایان هر دوره در دولت یا سازمان ها و وزارتخانه ها، هم خود مدیر و هم مجموعه آن ارگان به مستند کردن برخی از چالش ها و مشکلات دوره خودشان می پردازند که باید جنبه استراتژیک وکارگشای آینده سیستم را داشته و برای کسانی که در آینده در آن جایگاه حضور می یابند تداوم داشته باشد.
وی تصریح کرد: مهم این است که در چنین شرایطی انتشار این اطلاعات نشان دهنده این است که اکثر وزرای کابینه فعلی این کار مثبت را انجام داد ه اند، اما اینکه در آستانه انتخابات در چنین شرایطی این نوار منتشر می شود باید علامت سوال جدی برای دستگاه های امنیتی و نظارتی ایجاد شود.
این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه طبیعی است که در این جا نه آقای ظریف بازنده است نه جریان حزبی که به دنبال ایشان است، گفت:  بازنده اصلی کشور است که در چنین شرایط حساسی که در میانه مذاکرات وین هستیم و در شرایطی که باید امنیت خودمان را حفظ کنیم، دچار چنین چالشی شویم.
انصاری ادامه داد: وقتی ما مجادلات سیاسی را در حد رقابت های سیاسی تقلیل می دهیم نتیجه این می شود که برای زدن رقیب هر کاری می کنند و به تعبیری برای یک دستمال قیصریه را به آتش می کشند.
وی با بیان اینکه ممکن است که هدف انتشار این فایل، به چالش کشیدن خود آقای ظریف و کسانی که بیشتر به دنبال آوردن ظریف به عنوان یک نامزد انتخاباتی بودند، شود اما نظام سیاسی مستقر کشور را دچار چالش کردند، خاطرنشان کرد: انتشار این فایل در کوتاه مدت به ضرر ظریف نخواهد بود اما در دراز مدت صداقت و صراحت آقای ظریف برای آیندگان اثبات می گردد. با هوشمندی که درمردم سراغ داریم و قضاوتی که افکار عمومی خواهدداشت؛ مهمترین بازنده، عناصری هستند که افشا کننده این مطلب بوده اند و مهمتر از مطالب عنوان شده پرداختن به این قضیه است که این صوت توسط چه کسانی سرقت شده است. همچنین مهم ترین کارهائی که دستگاه امنیتی ونظارتی باید انجام دهند، این است که به دنبال عوامل نفوذی و دشمنانی که چنین کاری را انجام داده اند باشند.
این عضو سابق شورای شهر تهران، در باره اینکه این فایل صوتی چه اثری بر انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت، اظهار داشت قطعاً در انتخابات تاثیرگذار است اما برای اینکه بگویم تأثیر مثبت و منفی برای منتشرکنندگان یا آقای ظریف دارد، زود است و باید دید که روزهای آینده چه مواضع و کارهایی را دستگاه های امنیتی و مسئولان مربوطه انجام می دهند. اینکه اکنون چه تاثیری می تواند داشته باشد این است که برای فضای کلی کشور بسیار شوک آور بوده اما تاثیر در انتخابات را باید در روزها و هفته های آینده ببینیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید