صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

حذف یارانه از تیر ماه چقدر جدی است؟

کد خبر 118053 1400-02-11 11:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اطلاعات مسکن خانوارها از طریق سامانه املاک و اسکان برای حذف یارانه‌بگیران در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می‌گیرد، حذف یارانه‌ها از کی شروع می‌شود و چه تعداد حذف می‌شوند؟
حذف یارانه از تیر ماه چقدر جدی است؟


همه ی سرپرستان خانوار باید تا روز ۱۹ خرداد وضعیت ملک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند.
براساس اطلاعات این طرح هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و مشمول مالیات می شوند.
علاوه بر اخذ مالیات طبق ماده ۷ از تبصره ۸ ماده ۵۴ مکرر قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم، پس از پایان مهلت خوداظهاری، دستگاه های اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه رانندگی، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا شرح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارایه کنند.
بنابراین پس از ثبت اطلاعات دستگاه های اجرایی می توانند با استناد به این اطلاعات یارانه خانوارها را حذف کنند.
طبق تبصره ۱۴ بودجه امسال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوز دارد که سه دهک از یارانه بگیران را شناسایی و برای حذف به سازمان برنامه وبودجه اعلام کند. براساس اظهارات پیشین سخنگوی بودجه سازمان برنامه وبودجه این سه دهک یارانه بگیر شامل ۲۰ میلیون نفر است.
از آنجایی که آخرین زمان ثبت وضعیت ملک ۱۹ خرداد است، وزارت کار از تیر ماه می تواند با استناد به این اطلاعات برای شناسایی این سه دهک تصمیم بگیرد. البته این تبصره سه سالی می شود که جزء قوانین بودجه است.
فقط در سال ۹۸ حدود ۱٫۲ میلیون نفر از یارانه بگیران حذف شدند، پس از آن با آمدن ویروس کرونا نه تنها دولت نتوانست یارانه بگیری را حذف کند بلکه برای کمک به معیشت خانوارها مجبور شد دو مرتبه یارانه کرونا و دو مرحله وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت کند.
بنابراین دولت می تواند طرح حذف یارانه بگیران را از تیر ماه شروع کند و ۲۰ میلیون نفر را حذف کند اما از آنجایی که کشور در وضعیت کرونا قرار دارد احتمال این که فرایند حذف یارانه بگیران طی ماه های آینده آغاز شود کم است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید