صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی

کد خبر 118031 1400-02-11 10:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خاتم از انجام طرح بررسی‌های باستان شناسی برای اولین بار در بخش مرکزی و بخش چاهک این شهرستان خبر داد و کشف محوطه ذوب آهن در نقاط مختلف منطقه را از مهمترین دستاورد کنونی اعلام کرد.
کشف محوطه ذوب آهن چند هزار ساله در یک روستای تاریخی


«عباس قدیریان» در تکمیل این خبر اظهار کرد: گروهی متشکل از چهار نفر از افراد باستان شناس ماهر، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، بررسی و مطالعات میدانی باستانشناسی شهرستان خاتم در دو بخش مرکزی و چاهک را در مدت یک ماه انجام می دهند.
وی در این باره افزود: این گروه با هدف تکمیل نقشه باستان‎ شناسی کشور و اولویت‎های پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی، طرح مذکور را به سرپرستی «حسین عزیزی» از اعضای هیات علمی پژوهشکده باستان شناسیانجام می دهند.
قدیریان با بیان این که بررسی باستان شناسی این منطقه از جنوبی ترین نقطه شهرستان در بخش چاهک آغاز شده است، گفت: به گفته سرپرست این طرح، تاکنون تعداد ۶۰ اثر فرهنگی و تاریخی شناسایی شده که عموما شامل بناها و قلعه های تاریخی، رشته قنات ها، آرامگاه ها، گورستان ها و تپه ها و محوطه های تاریخی هستند.
به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خاتم قدیمی ترین آثار فرهنگی که تاکنون در این بررسی شناسایی شده مربوط به اواخر دوران پارینه سنگی میانی( اواخر موستری) چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار سال پیش است.
وی در این زمینه خاطرنشان کرد: البته ارائه تاریخ برای دوران پارینه سنگی در این منطقه ناشناخته بسیار دشوار است ولی تکمیل مطالعات و پژوهش های آتی منجر به شناسایی توالی فرهنگ های پارینه سنگی در استان یزد خواهد شد.
این مسئول با بیان این که شناسایی محوطه ذوب آهن در نقاط مختلف منطقه بخصوص در منطقه باغ معدن، یکی از یافته های بسیار مهم این بررسی است، گفت: با این وجود، هنوز دوره تاریخی آن مشخص نیست ولی بنا به گفته و باور مردم محلی، از دوره هخامنشی استحصال سنگ آهن در این منطقه وجود داشته است.
وی تصریح کرد: هر چند برای ارائه گاهنگاری دقیق تر نیاز به مطالعات میان رشته ای بر روی نمونه های این سربارهای آهن هستیم.
گردشگری و صنایع دستی یزد، قدیریان در پایان ضمن امیدواری از نتیجه مطلوب این مطالعات، تصریح کرد: پس از پایان بررسی، مطالعه و اتمام طرح، گزارش نهایی جهت ارائه به مراجع ذیصلاح تدوین خواهد شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید