صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

کاخ سفید: ما و روسیه می‌توانیم در خصوص ایران، با یکدیگر همکاری کنیم

کد خبر 118026 1400-02-11 10:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
سخنگوی کاخ سفید خواستار همکاری با روسیه در خصوص پرونده برنامه هسته‌ای ایران علی‌رغم اختلافات میان مسکو و واشنگتن شد.
کاخ سفید: ما و روسیه می‌توانیم در خصوص ایران، با یکدیگر همکاری کنیم


«جن ساکی» در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال دیدار «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه گفت تمرکز واشنگتن فعلاً روی حرکت به سمت داشتن روابط «با ثبات و قابل پیش بینی» با روسیه قرار دارد.
جن ساکی در ادامه ضمن تکرار ادعاهای اثبات نشده گفت واشنگتن از تداوم بازداشت «الکسی ناوالنی»، مخالف غربگرای روسیه و تقویت تشکیلات نظامی روسیه در مرز اوکراین نگران است.
سخنگوی کاخ سفید سپس در ادامه گفت: «اما می بینیم که برخی حوزه ها هم هستند که ما می توانیم در خصوص آنها با یکدیگر همکاری کنیم مثل تلاش های دیپلماتیک مربوط به ایران از طریق گروه ۱+۵.»
روسیه در کنار چین، انگلیس، فرانسه و آلمان (گروه ۱+۴) یکی از طرف های توافق هسته ای با ایران است، اما دولت آمریکا سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شد.
دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» گفته قصد دارد آمریکا را به این توافق هسته ای بازگرداند اما تا کنون از انجام اقدامات لازم برای تحقق این وعده خودداری کرده است.
آمریکا می گوید از طریق گفت وگوهای جاری در وین در تلاش است طی هفته های آتی به برجام برگردد. رفع تحریم ها علیه ایران از جمله اصلی ترین موضوعات گفت وگو میان طرف های حاضر در گفت وگوهای وین است.
دو منبع آگاه ایرانی دو روز پیش به شبکه خبری پرس تی وی گفته اند ایالات متحده باید ابتدا تمامی تحریم هایی را که به ایران اجازه منتفع شدن از توافق هسته ای نمی دهند را رفع کند.
با وجود این روز پنجشنبه خبرگزاری ریانووستی روسیه به نقل از «میخائیل اولیانوف» مدعی شد دولت آمریکا با رفع تحریم های اعمال شده علیه ایران به بهانه های ادعایی «تروریسم»، برنامه موشکی و مسائل «حقوق بشر» موافق نیست.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید