صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

چرا رسانه‌ها آزادی کافی برای افشای فسادها و رانت‌ها ندارند؟

کد خبر 118010 1400-02-11 10:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اگر رسانه‌ها آزادی کافی برای دسترسی به اطلاعات و پیگیری مسائل را داشتند، کمتر کسی به خود جرات می‌داد که اقدامات فاسد انجام دهد و پاسخگو نباشد. در نظام رسانه‌ای آزاد مدیران نمی‌توانند با لوده‌بازی و مسخره‌بازی پاسخ دهند.
چرا رسانه‌ها آزادی کافی برای افشای فسادها و رانت‌ها ندارند؟


عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در یادداشتی با اشاره به عدم آزادی رسانه ها در افشای فسادهای کشور نوشت: این روزها مطالب متنوعی درباره یک شرکت دارویی که مجوز تولید واکسن روسی را در ایران به دست آورده، منتشر می شود.
این مطالب ناظر به ماهیت هیات مدیره آن، روابط آن با مقامات وزارت بهداشت از طریق شرکت های دیگر، میزان ارز دولتی که نصیب این شرکت شده، معلوم نبودن محل مصرف ارزها، میزان بدهی های آن، ارتباطات آن با اسپانیا و... است.
بنده نمی دانم که حقیقت ماجرا چیست. هر چند تا زمانی که پاسخ قابل قبول و قانع کننده ای به این اتهامات داده نشده است، مردم آن را باور خواهند داشت.
این یادداشت در پی اثبات و رد این اتهامات نیست بلکه در پی آن است توضیح دهد که اگر همه موارد هم درست باشد و فسادی مهم در این ماجرا شکل گرفته باشد، ریشه های این فساد فراتر از رفتار و عملکرد این و آن شرکت دارو یا وزیر بوده و در جای دیگری است.
اتفاقا همین ریشه هاست که موجب می شود، شرکت های معتبر و کارآفرین نیز کم کم دچار مشکل و فساد شوند. چه بسا این شرکت نیز که سابقه طولانی در دارو دارد، دچار این ناهنجاری شده است. اولین و مهم ترین عامل فساد، ختم شدن همه راه ها به روم یا همان دولت است.
مجوز می دهد، ارز می دهد، اجازه صادرات و واردات می دهد، وام در دست آن است و خلاصه هر کاری بخواهید انجام دهید، دولت حی و حاضر است و دست فعالان اقتصادی زیر ساطور آن است.
پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی یا هر ارز دیگری با قیمت غیرواقعی، پرداخت وام، صدور مجوز و... همه اینها ذاتا فساد است و فسادآور است. همه کسانی که این یادداشت را می خوانند، اگر زمینه کاری داشته و بتوانند برای کار خود ارز ۴۲۰۰ تومان بگیرند، آیا اقدام نمی کنند؟ قطعا با کمترین توانایی و بیشترین سود می توانند اقدام به فعالیتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی کنند.
هر کس مجوز می گیرد همان مجوز برای او درآمد دارد بدون اینکه ذره ای ریسک کند یا سرمایه گذاری نماید.
مجوز یک روزنامه، ماهانه چند میلیون تومان خالص برای صاحب مجوز درآمد دارد. هر وام تکلیفی حتی با سود ۲۴درصد، چه رسد به وام های ۱۸درصد و کمتر سراسر سود است.
هر جا شیرینی باشد، همه دورش جمع می شوند. نیازی به بروز خلاقیت، استفاده از عقل و سرمایه و فناوری ندارند.
رانت مفت و مجانی به وفور هست. پس فرقی نمی کند که به کدام شرکت داده شود، نتیجه برای مردم یکسان است. پس مهم ترین عامل تخطی از قواعد منصفانه اقتصادی و دخالت دولت در وام، ارز، صدور مجوزها و قیمت گذاری و... است.
عامل بعدی فقدان رسانه های آزاد است. اگر رسانه ها آزادی کافی برای دسترسی به اطلاعات و پیگیری مسائل را داشتند، کمتر کسی به خود جرات می داد که اقدامات فاسد انجام دهد و پاسخگوی اقدامات خود در عرصه عمومی نباشد.
در نظام رسانه ای آزاد مدیران نمی توانند با لوده بازی و مسخره بازی پاسخ دهند یا از پاسخ استنکاف کنند. در چنین نظامی افکار عمومی بسیار قدرتمند است و رسانه ها سلاح موثر افکار عمومی هستند.
عامل مهم بعدی نهاد نظارتی رسمی برآمده از دل حاکمیت قانون است. اگر رسانه ها نقش نظارتی غیررسمی را عهده دار هستند، نظام قضایی مستقل در مقام نهاد نظارتی رسمی است و فصل الخطاب است.
با بودن چنین نظامی شاهد استخوان لای زخم نخواهیم بود. هر اتهامی به هر کسی یا هر شرکتی زده شود از دو حال خارج نیست؛ یا درست است یا نادرست.
مرجع قضایی مستقل، وظیفه تعیین این دوگانه را دارد. در چنین ساختاری افراد نمی توانند اتهامات کلی بزنند، مردم نمی پذیرند و خواهان مصادیق خواهند شد و درنهایت به هر مصداقی رسیدگی و حکم نهایی صادر می شود، البته رسیدگی شفاف و منصفانه و علنی.
اگر دنبال مبارزه با فساد هستیم به معلول ها نباید پرداخت زیرا اتلاف وقت است. در درجه اول اصلاح ساختار اقتصادی و خروج دولت از تصدی گری و قیمت گذاری و... سپس تقویت نهادهای نظارتی رسمی(دستگاه قضایی) و غیررسمی(رسانه ها) و حفظ و توسعه استقلال آنهاست.
البته این سه شرط به نحوی درهم تنیده هستند. پرداختن به مصادیق و موارد فساد بدون اصلاح این سه مساله، خطای آشکار و بی فایده است، زیرا عوامل فسادزا همچنان در حال تولید فساد هستند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید