صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

روشی جدید جهت جلوگیری از عود مجدد سرطان در بیماران

کد خبر 118001 1400-02-11 09:32
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
محققان دانشگاه هاروارد در مطالعه جدید خود روشی را کشف کردند که می‌تواند بدون تکیه بر داده‌های تومور، مانع عود مجدد سرطان در بیماران شود.
روشی جدید جهت جلوگیری از عود مجدد سرطان در بیماران


مدیکال اکسپرس نوشت: بعد از اینکه بیماران سرطانی برای برداشتن تومور و گاهی شیمی درمانی اضافی تحت عمل جراحی قرار گرفتند، از ابزار هایی برای شناسایی بیماران در معرض خطر عود مجدد استفاده می شود.
ابزار های غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری میکروسکوپی از ارزش ویژه ای برخوردار هستند. در یک مطالعه جدید منتشر شده در سایت تحقیقات سرطانی، تیمی به سرپرستی محققان بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH)، اولین آزمایش «تومور ناآگاه» را ارزیابی کرده اند که DNA سرطان را در خون بیماران پس از درمان تشخیص می دهد.
استادیار پزشکی هاروارد در این باره می گوید استفاده از ctDNA که نوعی بیوپسی مایع است، یک ابزار پیش آگهی قدرتمند برای تشخیص بیماری باقیمانده است و بسیاری از آزمایش های احتمالی در آمریکا، اروپا، آسیا و استرالیا در حال انجام است تا از ctDNA برای هدایت تصمیمات درمانی استفاده شود.
بیشتر مطالعات از روش ctDNA آگاه به تومور استفاده کرده اند که مستلزم آزمایش تومور و آگاهی از تغییرات خاص آن است و اگر بیمار دارای بافت تومور کافی برای تجزیه و تحلیل نباشد، این روش نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد.
در این مطالعه محققان، اولین روش ctDNA بدون اطلاع تومور را برای تشخیص سلول های سرطانی باقیمانده در بیمارانی که تحت سرطان روده بزرگ قرار گرفتند ارزیابی کردند. به جای تکیه بر توالی DNA در تومور های بیماران، این روش به دنبال تغییرات شناخته شده خاص سرطان بود.
هنگامی که محققان نتایج ctDNA  هشتاد و چهار بیمار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و بررسی کردند که نتایج دقیقا چگونه با عود سرطان ارتباط دارد، دریافتند که این رویکرد «فقط پلاسما» از نظر حساسیت و ویژگی مشابه با رویکرد های آگاه از تومور است.
به گفته محققان این یکی از اولین مطالعاتی است که گزارشی از رویکرد «فقط پلاسما» را ارائه می دهد. هر یک از این رویکرد ها مزایا و معایبی دارد. مطالعات آینده نگر در حال انجام اطلاعات اضافی در مورد عملکرد این روش برای شناسایی سلول های سرطانی باقیمانده و تصمیمات درمانی است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | طلا |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


ترخیص کالاهای تخصصی بیمارستانی پس از پنج سال از گمرک
مدیر روابط عمومی شرکت بازرگانی بین‌المللی تامین‌اجتماعی از ترخیص چندین کالای کمیاب بیمارستانی که در سال‌های گذشته توسط این شرکت خریداری شده بود، خبر داد.

سرپرست حجاج ایرانی: ایران امسال حاجی ندارد
سرپرست حجاج ایرانی از محدودیت اعمال شده برای حضور زائران خارجی در حج ۱۴۰۰ انتقاد کرد و گفت: عربستان می‌توانست با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم این مشکل را برطرف کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید