صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

ورود سکه و دلار به محدوده حساس قیمتی

کد خبر 117993 1400-02-11 09:09
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
پیش‌بینی تحلیلگران فنی درست از آب درآمد. این گروه عنوان کرده بودند در صورتی که دلار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، راه کاهشی را به تدریج طی خواهد کرد.
ورود سکه و دلار به محدوده حساس قیمتی


 روز پنج شنبه دلار در ادامه روند کاهشی ۱۹۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.
بازیگران فنی اعتقاد دارند رفتن دلار به زیر محدوده حساس ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومانی می تواند زمینه ساز نزول این ارز تا ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان شود.
در واقع اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، قیمت دلار روز شنبه در کانالی قرار خواهد گرفت که از دی ماه 99 در آن نوسان نکرده بود. در بازار سکه نیز روند قیمتی نزولی بود. سکه در آخرین روز هفته در کانال 9 میلیون تومانی پایین تر رفت و با 40 هزار تومان افت به بهای 9 میلیون و 950 هزار تومان رسید. سکه جمعه در معاملات پشت خطی در کانال 9 میلیون و 800 هزار تومانی نیز معامله شد. تحلیلگران فنی باور دارند سکه در صورت از دست دادن محدوده 9 میلیون و 800 هزار تومانی ممکن است تا سطح 9 میلیون و 200 هزار تومانی کاهش پیدا کند؛ عاملی که می تواند زمینه ساز بالا رفتن انتظارات افزایشی در بازار سکه و برگشت این فلز گرانبها به بالای مرز 10 میلیونی شود.
نزدیک 2 درصد افت طی یک هفته
دلار در هفته های اخیر سیر نزولی داشته است؛ به طوری که دو هفته پیش 1/ 4 درصد از ارزش خود را از دست داد و هفته گذشته نیز افت 7/ 1 درصدی را به ثبت رساند. به گفته فعالان، با از دست رفتن محدوده 23 هزار و 800 تومانی، انتظارات کاهشی در بازار بیشتر و این موضوع موجب شد که فشار فروش بیشتر شود. در کنار این، در انتهای هفته اخبار مثبتی از مذاکرات وین به بازار مخابره شد که توجه معامله گران کاهشی را به خود جلب کرد. به عنوان مثال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان کرده است، در مذاکرات غیرمستقیم هسته ای آمریکا و ایران در وین پیشرفت هایی حاصل شده، اما این گفت وگوها هنوز تا رسیدن به موفقیت فاصله دارد. در حال حاضر، ما بیشتر دانسته ایم برای بازگرداندن ایران به اجرای تعهداتش باید چه کار کنیم و برداشت ما این است که ایران نیز بیشتر متوجه شده برای بازگشت به تعهداتش در برجام باید چه کار کند. شبکه آمریکایی بلومبرگ نیز گزارش داده که قدرت های جهانی در تلاشند تا توافق هسته ای را تا اول خرداد و قبل از موعد پایان توافق ایران و آژانس انرژی اتمی احیا کنند. چنین اخباری از مذاکرات وین موجب شد که قیمت دلار در معاملات پشت خطی نیز راه نزولی را طی کند. گفته می شد در این معاملات ارزش دلار تا 23 هزار و 300 تومان افت کرده است. در کنار اخبار سیاسی، برخی فعالان عنوان می کنند عرضه بازارساز نیز در سال 1400 افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال، سامانه نیما در فروردین ماه 1400 شاهد عرضه 4/ 8 میلیارد دلار به صورت حواله ارزی بوده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در فروردین امسال 4/ 8 میلیارد دلار به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان، حدود 3/ 1میلیارد دلار معامله شده است. براساس معاملات انجام شده، میانگین موزون نرخ معاملات دلاری 229 هزار و 358 ریال بوده است. همچنین در تاریخ 8 اردیبهشت ماه جاری، 264 میلیون دلار عرضه به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه (نیما) صورت گرفته است که از این میزان، مجموع معاملات انجام شده در بازار ثانویه 103 میلیون دلار بوده است. براساس معاملات انجام شده میانگین موزون نرخ معاملات دلاری در روز جاری 225 هزار و 858 ریال بوده است.
بازنشر از خبرفـوریکلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه