صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

راهکارهای پرورش مسئولیت پذیری

کد خبر 117968 1400-02-11 06:32
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
در مورد راهکارهای افزایش مسئولیت پذیری چه می‌دانید؟ مسئولیت پذیری یکی از ویژگی‌های اکتسابی انسان‌هاست.
راهکارهای پرورش مسئولیت پذیری


مسئولیت پذیری نوعی مهارت شخصی است و هیچ کس از ابتدای تولد با مسئولیت یا بی مسئولیت به دنیا نمی آید؛ بلکه در مسیر رشد و کسب تجارب به واسطه اعضای خانواده، دوستان، مدرسه و... به مرور پرورش می یابد و نیازمند آموزش و تمرین است. عدم مسئولیت پذیری در طول زندگی می تواند منجر به مشکلات زیادی شود. برای مثال بسیاری از طلاق ها به واسطه نبود همین خصلت اتفاق می افتند. به همین خاطر بسیاری از والدین بسیار بر این ویژگی تأکید می کنند تا بتوانند از همان ابتدا مسئولیت پذیری کودک خود را به درستی پروش دهند. با آگاهی از راه های افزایش روحیه مسئولیت پذیری می توانید این ویژگی را در خود تقویت نمایید.
مسئولیت پذیری چیست و چگونه به وجود می آید؟مسئولیت پذیری یکی از مهارت های زندگی به معنای تعهد در انجام کارها و پذیرش پیامدها و نتایج آن است. افراد مسئولیت پذیر معمولاً از دید دیگران به عنوان افرادی قابل اعتماد و بالغ شناخته می شوند. همان طور که گفته شد این ویژگی یک مهارت قابل یادگیری است و به مرور زمان و بر اساس تجربیات و آموزش های خانواده و محیط در انسان به وجود می آید. البته ممکن است افراد با وجود تجارب مشابه در زندگی بازهم میزان مسئولیت پذیری متفاوتی داشته باشند؛ چرا که در نهایت این خود فرد است که انتخاب می کند چه خصلت هایی را در پیش بگیرد. در نهایت برای کسب این مهارت، تمرین های مشخصی وجود دارد که لازم است منظم و صبورانه انجام شود.
فواید وجود مسئولیت پذیری در افرادشخص مسئولیت پذیر معمولاً در جنبه های مختلف زندگی اش بهتر از دیگران عمل می کند. او انتخاب های زندگی خود را گردن دیگران نمی اندازد، از پیامدهای انتخابش تجربه کسب می کند و برای رسیدن به اهدافش از آن ها استفاده می نماید. فرد مسئولیت پذیر با چنین روحیه ای کمتر در روابط خود با دیگران دچار مشکل می شود. هم چنین این ویژگی از جمله فاکتورهای بسیار مثبت برای ازدواج محسوب می شود؛ چرا که طبق تحقیقات افراد مسئولیت پذیر در زندگی مشترک خود نیز موفق تر عمل می کنند و کمتر دچار افسردگی و استرس نیز می شوند. 
راهکارهای افزایش مسئولیت پذیریبرای اینکه بتوانید میزان مسئولیت پذیری را در خود افزایش دهید به نکات زیر توجه نمایید:
1. افزایش مسئولیت پذیری/ بهانه آوردن را کنار بگذاریدبسیاری از افراد هنگامی که در انجام کارهایشان سهل انگاری می کنند، با بهانه های مختلف شرایط را توجیه می کنند. اما این مسئله را در نظر بگیرید که مسئولیت پذیری به معنای پذیرفتن پیامدهای اعمال و تعهد در قبال آن هاست. در نتیجه تا زمانی که شما برای انجام ندادن کارها دیگران را مقصر بدانید یا بهانه های مختلفی بیاورید این ویژگی در شما بهبود نمی یابد.
به همین خاطر بهتر است قبل از به عهده گرفتن هر کاری ببینید که چقدر در آن زمینه توانایی و مهارت دارید. نپذیرفتن مسئولیت به دلیل نداشتن توانایی در انجام آن، بسیار معقول تر از پذیرفتن و اهمال کاری و سهل انگاری در آن است. 
2. از برنامه منظمی پیروی کنیدداشتن یک برنامه منظم که متناسب با ویژگی ها و توانایی هایتان باشد در افزایش مسئولیت پذیری کمک بسیاری به شما خواهد کرد. توجه داشته باشید که زمان بندی درست یکی از ویژگی های مهم در برنامه ریزی است. برای اهدافی که در نظر دارید زمان مشخصی را تعیین کنید تا در دام اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها گرفتار نشوید.
3. گاهی اوقات لازم است "نه" بگوییدمهارت جرات ورزی یا نه گفتن بیش از آنکه فکر می کنید در میزان مسئولیت پذیری شما تأثیر می گذارد. ممکن است بسیار برایتان پیش آمده باشد که شخصی درخواست نا به جایی از شما بکند و به دلیل ناتوانی در نه گفتن آن را پذیرفته باشید. در نهایت با ناتوانی در انجام آن کار دچار خود سرزنشی می شوید و احتمال دارد دیگران نیز به خاطر عدم مسئولیت شما را شماتت کنند. در نتیجه اگر شما از ابتدا با مهارت جرات ورزی و نه گفتن صحیح آشنا باشید، دیگر با این عواقب رو به رو نخواهید شد.
4. همدلی را در خود یا فرزندتان تقویت کنیدهمدلی به این معناست که شما بتوانید از دید فرد دیگری به اتفاقات پیرامون نگاه کنید و احساسات و هیجانات او را درک نمایید. همدلی به شما کمک می کند تا ببینید کارهایی که انجام می دهید چه تأثیری بر دیگران می گذارد. در صورتی که بتوانید این احساسات را درک کنید، پذیرفتن عواقب رفتارهایتان آسان تر می شود. پرورش همدلی لازم است که از همان کودکی آغاز شود.
وقتی فرزندتان با کودکی بدرفتاری می کند بدون سرزنش یا بدرفتاری او را با احساسات فرد مقابل آشنا کنید. مثلا بگویید: فکر می کنی او الآن چه احساسی دارد؟ این کار به او کمک می کند تا یاد بگیرد هر رفتاری که انجام می دهد بر دیگران نیز تأثیر می گذارد. اگر فرزندتان در این زمینه مشکلات و چالش های زیادی را تجربه می کند، مراجعه به مراکز روانشناسی کودک و دریافت مشاوره کودک می تواند کمک بسزایی در پرورش همدلی و تقویت هوش هیجانی فرزندتان به شما بکند.
5. افزایش مسئولیت پذیری/ اهمال کاری را کنار بگذاریدیکی از موانع جدی بر سر راه مسئولیت پذیری اهمال کاری یا همان به تعویق انداختن امور است. برای اینکه بتوانید بر این مانع غلبه کنید در اولین قدم لازم است که زمان بندی مشخصی برای خود تنظیم نمایید. در این زمان بندی مشخص کنید چه ساعاتی از روز را بیهوده هدر می دهید. اگر زمان انجام همه کارها را روی کاغذ بنویسید متوجه خواهید شد که چقدر زمان از دست رفته دارید که با انجام کارهایی نظیر گشتن در اینترنت و صفحات مجازی پر می شود. برای اینکه بتوانید از زمانتان بهتر استفاده کنید، استفاده از اینترنت را محدود کرده و ساعات مشخصی را برای آن در نظر بگیرید. 
6. از اشتباه کردن نترسیدکسب تجربه به شما کمک می کند تا مسئولیت پذیری خود را افزایش دهید. اما تجربه به دست نمی آید مگر با اشتباه کردن. پس از اشتباه نترسید اما از آن ها درس بگیرید و تلاش کنید که در موقعیت های دیگر آن را تکرار نکنید. اینگونه می توانید مسئولیت پذیری تان را افزایش دهید.
7. ثابت قدم باشیدثابت قدم بودن از مهم ترین اصول مسئولیت پذیری است. در این راه مهم نیست که مسئولیت شما چه قدر بزرگ یا کوچک باشد، مهم این است که آن کار را با تعهد کامل انجام دهید. 
افزایش مسئولیت پذیری؛ سخن پایانی تمام مواردی که در بالا برای گفته شد راهکارهایی عمومی برای پرورش و افزایش مسئولیت پذیری محسوب می شوند. اگر با انجام این کارها بازهم در انجام مسئولیت های خود دچار مشکل می شوید، ترجیحاً به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید. چرا که احتمال دارد این مشکل از مشکلات جدی تری نشات بگیرد. برای مثال بسیاری از افرادی که مبتلا به اختلالات اضطرابی هستند به دلیل تجربه اضطراب بالا نمی توانند وظایفشان را انجام دهند یا مبتلایان به افسردگی به دلیل کمبود انرژی کافی از پس وظایف خود بر نمی آیند. در نتیجه مراجعه به روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا با ارزیابی روانی دقیق ریشه مشکل خود را پیدا کرده و آن را به درستی حل و فصل نمایید. 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید