اکونومی نیوز / راه و مسکن

رشد ۳۴.۶ درصدی تعداد معاملات در تهران افزایش ۶.۶ درصدی متوسط قیمت مسکن 

کد خبر 110609 1400-01-18 17:05
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
بررسی ها نشان می دهد که  عدد شامخ کل در اسفندماه سال گذشته ۶۳.۹۳ بوده است که نسبت به ماه قبل تفاوت چندانی نداشته و می‌توان گفت؛ سرعت بهبود فعالیتهای بخش ساختمان در اسفند ماه نسبت به ماه قبل کاهش اندکی داشته است.
رشد ۳۴.۶ درصدی تعداد معاملات در تهران  افزایش ۶.۶ درصدی متوسط قیمت مسکن 


با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در اسفندماه ۹۹ نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشت و تنها اندکی در جهت کاهش پیش رفت.
این آمارها نشان می دهد که  شاخص های میزان سفارشات جدید ، سرعت انجام سفارشات و میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده، بیشتر شده و شاخص میزان به کارگیری نیروی انسانی و قیمت خرید مواد اولیه و میزان کارهای معوق، کاهشی بوده است.
همچنین شاخص میزان صادرات این بخش در اسفند نسبت به ماه گذشته تفاوت محسوسی نداشت. رقم شاخص قیمت فروش افزایش یافت که عمدتا در بخش مسکونی مشاهده شد.  شاخص میزان مصرف حامل های انرژی کمی افزایش یافت، اما شاخص میزان فروش نیز  نسبت به ماه گذشته کمی کاهش یافت.
شاخص انتظار بهبود فعالیتهای کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان نسبت به ماه گذشته کاهش یافت و  با جای گیری در  پایین عدد ۵۰، انتظار رکود را در ماه آغازین سال جدید نشان می دهد. البته با توجه به تعطیلات عید نوروز و مشخص نبودن وضعیت قیمتها در فروردین، این برآورد برای اغلب فعالیتهای اقتصادی دور از ذهن نیست.
صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور)، ۶.۶ درصد افزایش یافت.
تعداد معاملات نیز در تهران ۳۴.۶ درصد بیشتر شد. علیرغم ثبات نسبی قیمت مصالح ساختمانی و نرخ ارز، قیمت ساختمان مجدد افزایش یافت که افزایش تعداد معاملات در پایان سال و انتظار تورم در سال جدید بر این امر موثر بوده است.
اتاق تعاون  ایران برای نخستین بار در کشور از مهرماه ۱۳۹۸ نسبت به اجرای طرح شامخ ساختمان اقدام نموده که نتیجه آن به صورت ماهانه توسط مرکز آمار اتاق تعاون ایران منتشر می شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | بانک مرکزی | صادرات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / راه و مسکن


دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره مالیات خانه خالی چه تاثیری بر بازار مسکن دارذ؟
۱۰ روز است که ثبت نام مالکان در سامانه ملی املاک آغاز شده تا امسال بازار اجاره شاهد دو طرح مهم باشد؛ اجاره داری حرفه ای و مالیات واحدهای خالی

اوراق تسهیلات مسکن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت ورودبه کانال ۴۰هزار تومان
برگه های حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز در بازه ۴۵ تا ۵۵ هزار تومان در حال خرید و فروش است.

تحقق نیافتن رویای خانه‌دار شدن به دلیل جهش قیمت مسکن بانک‌ها؛ متهم اصلی خانه‌های خالی
نمی‌توان با طرح‌های موقتی تولید مسکن و تکمیل سیاست‌هایِ ثبتی، مستاجران کم درآمد و بی‌نوا را خانه‌دار کرد. نباید از یاد برد که نرخ رشد مستاجران، در شیب افزایشی قرار دارد.

مالکان بیش از ۵ واحد مسکونی، مشمول مالیات دو برابری می‌شوند
بر اساس قوانین مالیاتی مالکان بیش از ۵ واحد مسکونی خالی مشمول مالیات دو برابری می‌شود و علاوه بر آن در صورتی که ملک به مدت ۱۲۰ روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید