اکونومی نیوز / راه و مسکن

دارندگان خانه‌های خالی بخوانند اولین برگه‌های مالیاتی در راه

کد خبر 110584 1400-01-18 16:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ضرایب مالیاتی انچنان بالا است که دیگر خالی نگه داشتن واحدها برای مالکان نمی‌صرفد.
دارندگان خانه‌های خالی بخوانند اولین برگه‌های مالیاتی در راه


محمود محمودزاده درباره الزامی بودن ثبت اطلاعات محل سکونت و واحدهادر سامانه املاک و اسکان کشور از فردا_نوزدهم فروردین ماه_ اظهار کرد: تمام مالکان از فراد باید اطلاعات تمام واحدهایی که به نام دارند را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند و مبنای این اقدام، ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 94 است.
وی در پاسخ به این سوال که چه اجباری برای افراد وجود دارد که بخواهند اطلاعات واحدهای به نام خود را در این سامانه ثبت کنند و ضمانت اجرای این قانون چیست، گفت: قانون قبلی عوامل بازدارنده قابل قبولی هم از نظر نرخ مالیاتی و هم از نظر ضمانت های اجرایی نداشت اما در قانون جدید  چند موضوع برای الزام ثبت اطلاعات و اجرایی شدن این قانون در نظر گرفته شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر اطلاعات محل سکونت ثبت نشود و افراد کد یکتا را دریافت نکنند، کلیه خدمات دولتی که پیش از این دریافت می کردند اعم از خدمات بانکی مانند دریافت دسته چک، دریافت تسهیلات، یارانه، تعویض پلاک ماشین و ... برای آنها متوقف خواهد شد. در روش جدید هر خانواری مکلف است که اطلاعات خواسته شده را در سامانه ثبت کند بنابراین چه مالک چه مستاجر و چه خانوار شهری و روستایی برای اینکه بتواند از خدمات دولتی استفاده کند باید اطلاعات مورد نظر را ثبت و کد یکتا را دریافت کند.
محمودزاده گفت:باید توجه شود که تمام این اطلاعات وجود دارد بنابراین اگر افراد نسبت به ثبت این اطلاعات اقدام نکنند یا اینکه اطلاعات ناقص درج شود، شامل جرایم مالیاتی خواهند شد و باید دو برابر مالیات خانه خالی را بپردازند.
وی افزود: تعداد واحدهایی که در کل کشور وجود دارد حدود 25 میلیون واحد است و تعداد خانوار هم مشخص است، وقتی کد ملی خانوار را به پلاک واحدها متصل کنیم تعدادی از واحدها خالی باقی می ماند و خانواری به آن کد پستی وصل نمی شود. پیش از این یک عددی از تعداد خانه های خالی اعلام شد اما دو میلیون و 500 هزار واحد خالی آماری است که مرکز آمار در سال 95 اعلام کرده و در حال حاضر نمی دانیم این عدد چقدر درست است.
معاون مسکن و امور ساختمان با تاکید بر اینکه با توجه به ضرایب مالیاتی که در نظر گرفته شده برای هیچ مالکی نمی صرفد که خانه خود را خالی نگه دارد یا ثبت نکند، ادامه داد: افراد اگر اطلاعات را ثبت نکنند جریمه دو برابری را باید بپردازد.
محمودزاده گفت: اولین برگه مالیاتی خانه های خالی احتمالا مرداد ماه امسال صادر می شود.
وی درباره شناسایی خانه های خالی اظهار داشت: تا قبل از اجرای این قانون که براساس ماده 169 کار می کردیم یک میلیون و 300 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شد و به کارتابل سازمان امور مالیاتی وارد کردیم.  
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: واحدی که مستاجر داشته باشد مشروط به اینکه مساحت آن در تهران کمتر از 150 متر و در شهرهای دیگر کمتر از 200 متر باشد، مشمول مالیات نمی شود.
وی با اشاره به ضرایب مالیاتی گفت: میزان مالیات برای سال اول 6 برابر اجاره سالانه آن واحد، برای سال دوم 12 برابر و برای سال سوم 18 برابر است که تمام این اعداد برای شخصیت های حقوقی دو برابر است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | مسکن |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / راه و مسکن


دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره مالیات خانه خالی چه تاثیری بر بازار مسکن دارذ؟
۱۰ روز است که ثبت نام مالکان در سامانه ملی املاک آغاز شده تا امسال بازار اجاره شاهد دو طرح مهم باشد؛ اجاره داری حرفه ای و مالیات واحدهای خالی

اوراق تسهیلات مسکن به نرخ بهمن۹۸ بازگشت ورودبه کانال ۴۰هزار تومان
برگه های حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز در بازه ۴۵ تا ۵۵ هزار تومان در حال خرید و فروش است.

تحقق نیافتن رویای خانه‌دار شدن به دلیل جهش قیمت مسکن بانک‌ها؛ متهم اصلی خانه‌های خالی
نمی‌توان با طرح‌های موقتی تولید مسکن و تکمیل سیاست‌هایِ ثبتی، مستاجران کم درآمد و بی‌نوا را خانه‌دار کرد. نباید از یاد برد که نرخ رشد مستاجران، در شیب افزایشی قرار دارد.

مالکان بیش از ۵ واحد مسکونی، مشمول مالیات دو برابری می‌شوند
بر اساس قوانین مالیاتی مالکان بیش از ۵ واحد مسکونی خالی مشمول مالیات دو برابری می‌شود و علاوه بر آن در صورتی که ملک به مدت ۱۲۰ روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید