اکونومی نیوز / سیاسی

ظریف به دنبال مذاکرات ترسیم خط مبدأ دریای خزر در قزاقستان

کد خبر 110568 1400-01-18 15:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای قزاقستانی‌اش ابراز امیدواری کرد مذاکرات درباره ترسیم خط مبدأ در خزر هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد و از حضور قزاقستان در اینچه‌برون، بندرعباس و چابهار استقبال کرد.
ظریف به دنبال مذاکرات ترسیم خط مبدأ دریای خزر در قزاقستان


محمدجواد ظریف که در سومین مقصد سفرش به چهار کشور آسیای مرکزی در قزاقستان به سر می برد، امروز (چهارشنبه) ۱۸ فروردین ماه پس از دیدار و گفت وگو با «مختار تیلو بردی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان در نشست خبری مشترک با همتای خود طی اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی از حضور در قزاقستان عنوان کرد: نوروز را به همه مردم قزاقستان تبریک گفت و پیشاپیش فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به مردم این کشور تبریک می گویم.
ظریف بیان کرد: همبستگی های تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بین ایران و قزاقستان بسیار اهمیت دارد و همین مشترکات است که ما را به هم پیوند می دهد.
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم یک بار دیگر در نورسلطان با همکاران در وزارت خارجه و سایر مقامات جمهوری قزاقستان دیدار می کنم. 
رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن تشریح گفت وگوهایش با همتای قزاقستان گفت: درباره موضوعات مهم منطقه ای، بین المللی و دوجانبه گفت وگو کردیم. از حمایت قزاقستان از جمهوری اسلامی ایران در صحنه های بین المللی سپاسگزاری می کنیم، از نقش مثبتی که قزاقستان در موضوعات مختلف داشت در بحث هسته ای در روند آستانه در خصوص سوریه، بسیار خوشحالیم. نقش پیشگام نظربایف درباره موضوعات مختلف از جمله جهان عاری از سلاح هسته ای را قدر می دانیم و از آن حمایت می کنیم و با مواضع قزاقستان همراهی کامل داریم.
ظریف اضافه کرد: درباره مسائل منطقه ای و بحران افغانستان گفت وگو کردیم و بر ضرورت احترام به خواست و دستاوردهای مردم افغانستان و نیاز به ادامه دموکراسی در افغانستان و توازن قومی و زبانی در آینده سیاسی افغانستان تأکید شد.
* امیدواریم مذاکرات برای ترسیم خط مبدا در دریای خزر هر چه سریع تر به نتیجه برسد
وی گفت: درباره روابط دوجانبه، نقش حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای گسترش روابط دوجانبه مورد تأکید دو طرف قرار گرفت و همچنین استفاده صلح آمیز از دریای خزر که توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک انجام می شود و سه کشور دیگر همسایه دریای خزر بسیار مهم است و امیدواریم مذاکرات برای ترسیم خط مبدا هر چه سریع تر به نتیجه برسد.
ظریف ادامه داد: راه آهن ها و مسیرهای ترانزیتی مشترک بین ایران، قزاقستان و سایر همسایگان با جدیت بررسی شد و ضرورت افزایش این روش های اقتصادی منطقه ای و بین المللی را با هم بحث کردیم.
وزیر خارجه با بیان اینکه حضور قزاقستان در اینچه برون، بندرعباس و چابهار برای ما محترم است، گفت: بسیار خوشحال می شویم که دوستان قزاقی ما این حضور را افزایش دهند و ایران مسیر دسترسی قزاقستان به آب های بین المللی باشد.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی در قزاقستان با همکاری روسیه را تبریک گفت و آن را موفقیت بزرگی خواند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این به ازبکستان و قرقیزستان سفر و با رئیس جمهور و وزیر خارجه این دو کشور دیدار و گفت وگو کرد. ترکمنستان مقصد بعدی سفر وزیر امور خارجه ایران به آسیای مرکزی است. ظریف در هفته ای که گذشت نیز سفری دوجانبه به تاجیکستان داشت و ضمن رایزنی با رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور در نهمین کنفرانس قلب آسیا _ روند استانبول درباره افغانستان شرکت و با برخی مقامات شرکت کننده از جمله رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت وگو کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | روسیه | افغانستان | روسیه | رمضان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان انتخابات شوراها تأیید شده است
وزارت کشور اعلام کرد: پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیئت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از داوطلبان بر اساس مواد ۳۰ تا ۳۴ و ۵۲ قانون انتخابات، تأیید شد.

شاهین محمد صادقی اعلام کاندیداتوری کرد
مسئول سابق سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در نشستی خبری از قصد خود برای کاندیداتوری در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید