اکونومی نیوز / بازار و تجارت

ترخیص مشروط کالاهای ممنوعه آغاز شد

کد خبر 110518 1400-01-18 14:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
بعد از تصمیمات اتخاذ شده در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای گروه ۲۷ ، اعلام مسئولان گمرک از شروع ترخیص این کالاها براساس ضوابط تعیین شده و مشروط به ارائه کد رهگیری بانک حکایت دارد.
ترخیص مشروط کالاهای ممنوعه آغاز شد


اواخر اسفند سال گذشته، زمانی بود که سرانجام بعد از مدت ها بحث و حواشی در رابطه با کالاهای گروه ۲۷ که دارای اولویت ارزی غیرفعال و به نوعی مشمول ممنوعیت واردات بود،  مسئولان مربوطه برای تعیین تکلیف این حجم از کالا تصمیم گیری کردند.
این در حالی بود که طبق اعلام مسئولان گمرک برآوردها نشان می داد که حدود ۵۰ میلیون دلار کالای گروه ٢٧ مشمول محدودیت واردات به لحاظ شرایط ارزی  شده و امکان ترخیص نداشت.
شرایط ارزی و ثبت سفارش برای ترخیص
اما تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک از این حکایت دارد که ترخیص کالاهای گروه ۲۷ طبق ضوابط در دستور کار قرار گرفته و بر این اساس با توجه به لیست ارائه شده حدود ۳۰۰ ردیف اظهارنامه را مشمول خواهد شد.
ارونقی افزود: بنا بر شرایط تعیین شده ترخیص کالاهای گروه ۲۷ منوط به ارائه کدرهگیری بانک در کلیه رویه های وارداتی اعم از بانکی و غیربانکی است. در عین حال که تامین ارز از محل ارز أشخاص انجام خواهد شد.
به گفته وی، چنانچه ردیف تعرفه اظهاری و مندرج در ثبت سفارش ارائه شده ، وفق استنباط گمرک تغییر کند ترخیص کالا منوط به ویرایش ثبت سفارش خواهد بود.
گفتنی است که در سال گذشته اعلام گمرک ایران درباره ضرورت تعیین تکلیف کالاهای گروه ٢٧ حاشیه ساز شده و واکنش های متفاوتی به دنبال داشت، به هر حال ورود این بخش از کالا قبل از ممنوعیت و با طی مراحل قانونی و مجوز صادره از سوی وزارت صمت، حقوق مکتسبه ای برای صاحبان کالا ایجاد می کرد که باید نسبت به تعیین تکلیف این کالاها که به گفته مسئولان گمرک در آستانه فساد یا متروکه شدن قرار داشت اقدام می شد.
اما وزارت صمت که خود مجوز واردات بخش عمده این کالاها را صادر کرده بود تاکید داشت که کالاهای اساسی در اولویت ارزی و واردات قرار دارد، این در حالی بود که اغلب تامین ارز این کالاها از محل اشخاص بود و در مجموع حجم قابل توجهی نسبت به مجموع واردات نداشت و از سویی این ممنوعیت از سوی دولت مصوب نشده بود و یا جزو ممنوعه های شرعی قرار نداشت.
لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، سیستم تهویه هوا، کیسه فیلتر صنعتی، ماشین آلات راه سازی، وسایل ورزشی، وسایل جانبی لوازم خانگی، تجهیزات و لباس ایمنی، کمپوت آناناس برخی اقلام، از انواع زیاد کالاهایی گروه ٢٧ است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » وزارت صنعت ، معدن و تجارت | صمت | ایران | دلار |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


کرکره‌های نیمه باز بازار تهران: هستیم، فقط در را بستیم
بر اساس آخرین تصمیمات جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌ها تا پایان هفته جاری تمدید شدند. خبری که هر چند ظاهرا موجب امنیت خاطر ساکنان شهر‌های قرمز می‌شود، اما آن روی سکه را باید در شکایات بی‌جواب اصناف کشور دید.

واردات واکسن توسط بخش خصوصی منطقی نیست؛ احتمال تقلب وجود دارد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید در شرایط فعلی، دشوار به نظر می‌رسد که بخش خصوصی بتواند در حوزه واردات گسترده واکسن به کشور کمک کند.

افزایش ۴۰ تا ۱۱۳ درصدی قیمت برنج، گوشت و شکر
بررسی جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از افزایش ۴۰ تا ۱۱۳ درصدی برنج، گوشت و شکر در اسفندماه سال ۱۳۹۹ نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ است.

صف‌های زولبیا و بامیه طولانی‌تر از صف های مرغ
این روزها که گرانی و وضعیت قرمز کرونایی دست به دست هم داده‌اند تا مردم و بازار ، آشفته‌ترین روزها را تجربه کنند، شاهد صف‌های طولانی زولبیا و بامیه در مقابل قنادی‌ها هستیم، صف‌هایی که به صف‌های مرغ طعنه می‌زنند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید