کرونا چقدر صادرات ایران را کاهش می‌دهد؟

کد خبر 11626 1399-03-02 15:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین می‌گوید، همانطور که عملکرد اقتصاد جهان در ماه‌های گذشته نشان داده، تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا، کاهش تجارت جهانی و به تبع آن تجارت ایران، امری حتمی و قطعی خواهد بود.

مجیدرضا حریری اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز هیچ یک از کشورهای جهان به درمان یا واکسن بیماری حاصل از ویروس کرونا دست نیافته اند، همچنان اصلی ترین راهبرد پیش روی دولت ها، کاهش رفت و آمدها و محدود کردن تردد است. این امر از سویی مستقیما به کاهش تجارت منجر می شود و از سوی دیگر با توجه به کاهش ها سفرها و فعالیت ها، میزان تقاضای موجود در تجارت را نیز کاهش می دهد.
وی با بیان اینکه تحلیل ها از وضعیت اقتصادی کشورها در سال ۲۰۲۰ میلادی حاکی از رشد منفی بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان است، بیان کرد: هرچند هنوز ارائه تصویر دقیق از ماه های آینده ممکن نیست اما در حال حاضر بسیاری از موسسات و نهادهای بین المللی می گویند که دوره ای دشوار پیش روی تجارت بین المللی قرار دارد. هرچند این تحلیل ها در طیفی از ارزیابی های خوشبینانه و بدبینانه قرار می گیرد اما در عمل تردیدی در کاهش قطعی تعاملات وجود ندارد.
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، درباره تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ایران نیز گفت: یکی از نخستین تاثیراتی که کاهش فعالیت های اقتصادی از خود نشان داد، پایین آمدن تقاضا برای نفت و به دنبال آن کاهش قیمت این محصول در بازارهای جهانی بود. هرچند ما در سال های گذشته تحت تاثیر تحریم ها، نفت قابل توجهی نفروخته ایم اما با این وجود کاهش قیمت نفت، عملا درآمدهای پیش بینی شده در این حوزه غیر قابل دستیابی می کند.
حریری ادامه داد: نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که هرچند ما نفت زیادی نمی فروشیم و تلاش کرده ایم که تکیه خود را بر صادرات غیرنفتی استوار کنیم اما همچنان عددی نزدیک به ۴۰ درصدی از کل صادرات ما، محصولات و مشتقات مربوط به نفت هستند. از تولیدات پتروشیمی تا دیگر محصولاتی که از نفت به دست می آیند. کاهش قیمت نفت به کاهش بهای این محصولات نیز منجر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با در کنار هم قرار دادن این قطعات پازل به نظر می رسد صادرات ایران در سال جاری امکان کاهش در حدود ۳۰ درصد را خواهد داشت و دولت باید خود را برای مواجه شدن با تبعات حاصل از آن آماده کند. هرچند آنچه که در ایران اتفاق افتاده در تمام کشورهای جهان نیز دیده می شود و ما در این بخش تنها نیستیم.
بر اساس ارزیابی های اتاق بازرگانی تهران، صادرات ایران در فروردین ماه سال جاری در قیاس با مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.
محمد لاهوتی – رییس کنفدراسیون صادرات ایران – می گوید با کاهش نسبی برخی محدودیت ها، میزان صادرات ایران در اردیبهشت امسال افزایش یافته اما کاهش تجارت تحت تاثیر کرونا، امری قطعی خواهد بود.

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | نفت | بازار | صادرات | دولت | اردیبهشت |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

سامانه ملي اشتغال ايرانيان فعاليت خود را آغاز كرد

اعلام حداقل دستمزد کارگران ایران در سال بعد بدون توافق با نمایندگان کارگری

۶۰۰ هزار نفر در اثر کرونا بیکار شدند_ پرداخت وام به کارفرمایان برای حفظ اشتغال کارگران