اکونومی نیوز / بازار و تجارت

تصویب عدم افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس

کد خبر 101821 1399-12-14 23:04
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
وزیران اوپک پلاس در نشست روز پنج شنبه تصمیم گرفتند محدودیت عرضه نفت را در ماه میلادی آینده تغییر ندهند.
تصویب عدم افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپک پلاس


این توافق یک پیروزی برای عربستان سعودی است که اصرار داشت محدودیت عرضه در سطح فعلی ادامه پیدا کند. با تصمیم اوپک پلاس برای عدم افزایش تولید در آوریل، میزان عرضه محدودتر شده و هزینه های انرژی بالاتر می رود و ریسک تورم همزمان با واکسیناسیون کووید ۱۹ و خروج اقتصادها از رکود ناشی از پاندمی تقویت می شود.
وزیران اوپک پلاس درباره احیای تولید به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز به مذاکره پرداختند اما پس از درخواست شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برای احتیاط بیشتر، موافقت کردند تولیدشان را در سطح فعلی نگه دارند و تنها با افزایش اندک تولید کشورهای روسیه و قزاقستان موافقت شد.
وزیر انرژی عربستان سعودی در اظهاراتی که پس از این دیدار داشت، به زمان پایان کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز که به صورت یکجانبه توسط این کشور انجام می شود، اشاره ای نکرد و به خبرنگاران گفت: هیچ عجله ای برای این کار نداریم.
آمریتا سن، تحلیلگر نفتی شرکت انرژی اسپکتس در لندن گفت: اوپک پلاس با این تصمیم، بازار را با کمبود عرضه مواجه می کند. قیمت نفت برنت در معاملات لندن حداکثر ۵.۷ درصد صعود کرد.
طبق بیانیه ای که در وب سایت اوپک منتشر شد، روسیه و قزاقستان به دلیل الگوهای مصرف فصلی، اجازه یافتند تولیدشان را در آوریل به ترتیب به میزان ۱۳۰ هزار بشکه در روز و ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش دهند. این دو کشور در فوریه و مارس هم اجازه یافته بودند تولیدشان را افزایش دهند در حالی که سطح تولید سایر اعضا ثابت مانده بود.
اگرچه این تصمیم به تقویت درآمدهای نفتی اعضای اوپک و متحدانشان کمک می کند اما این ریسک را به همراه دارد که شرکتهای حفاری شیل تولیدشان را در قیمت بالای ۶۰ دلار هر بشکه نفت مجددا افزایش دهند.
بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک پلاس در اول آوریل برای مذاکره درباره سطح تولید ماه مه دیدار خواهد کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کووید19 | اوپک |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


کرونا سبک خرید مردم را تغییر داد
یک فعال حوزه کار معتقد است اگر چه کرونا محدودیتها و مشکلاتی برای اقتصاد و بازار کار ایجاد کرد اما در مقابل فرصتهایی هم به وجود آورد و باعث شد تا شکل کسب و کارها و سبک خرید مردم تغییر کند.

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان ۱۴۰۰ اعلام شد
رئیس اتحادیه کباب و حلیم تهران گفت: قیمت هر پرس حلیم و آش در ماه رمضان ۲۰ هزار تومان است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید