اکونومی نیوز / سیاسی

برای بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره نیست / تغییری در رفتار واشنگتن روی نداده است

کد خبر 101590 1399-12-14 00:58
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در گفتگو با الجزیره بر لزوم بازگشت آمریکا به توفق هسته ای به منظور احیای روند مذاکرات میان تهران و واشنگتن تاکید کرد.
برای بازگشت آمریکا به برجام نیازی به مذاکره نیست / تغییری در رفتار واشنگتن روی نداده است

به گزارش خبرگزاری مهر، «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفتگو با الجزیره قطر در پاسخ به سوالاتی مبنی بر چگونگی تعامل تهران با واشنگتن در پرونده مذاکرات هسته‌ای، تاکید کرد که انتخاب راهکار دیپلماتیک بهترین گزینه ممکن است.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با مناسبت ترین شکل ممکن با طرف‌های حاضر در میز مذاکرات هسته‌ای تعامل می‌کند، گفت: برای بازگشت ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای نیازی به مذاکره نیست.
خطیب زاده در ادامه با اشاره به این نکته که هنوز هیچ تغییر (مثبتی) در طرز رفتار واشنگتن در قبال ایران مشاهده نشده است، افزود: در ابتدا آمریکا بایستی به توافق هسته‌ای بازگردد سپس پشت میز مذاکره حاضر شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان توضیح داد: ایالات متحده آمریکا کشوریست که بدون کوچک‌ترین هماهنگی و گفتگویی توافق هسته‌ای را با خروجش از آن نقض کرد.
خطیب زاده همچنین درباره رویدادهای امنیتی امروز در عراق و هدف گیری پایگاه نظامیان آمریکایی در غرب استان الانبار بیان کرد: حملات در عراق مشکوک است برخی احتمالات و گمانه زنی‌ها دال بر نقش آفرینی رژیم صهیونیستی در عرصه عراق است.
او در بخشی دیگر از گفتگویش با الجزیره خطاب به مقامات عربستان سعودی تاکید کرد: از عربستان سعودی خواستار آن هستیم تا محاصره علیه مردم یمن را پایان دهد. تمامی کشورها از جمله عربستان بایستی برای پایان جنگ همکاری کنند. ریشه مشکلات در یمن، عربستان سعودی و هم پیمانان آن است.
وی ادامه داد: از مقامات عربستانی خواستاریم تا بدون سوء ظن در گفتگوهای سازنده منطقه‌ای و به طور حقیقی برای حل بحران یمن گام بردارند. اگر عربستان به تحریم‌ها پایان دهد جنگ در یمن هم خاتمه می‌یابد. ضمناً از هرگونه طرح صلح عربستان برای حل بحران یمن استقبال می‌کنیم.
خطیب زاده درباره روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با شرکای منطقه‌ای و میزان همکاری‌ها توضیح داد: روابط ویژه و مناسبی میان ایران و عمان و قطر و کویت و همچنین روابط اقتصادی با امارات متحده عربی برقرار است.

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عربستان سعودی | عراق |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید