اکونومی نیوز / سیاسی

ناطق نوری به صحنه نمی‌آید

کد خبر 101572 1399-12-13 23:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اصلاح‌طلبان این روزها به شدت منتظر حضور چهره‌ای اثرگذار و کهنه‌کار هستند تا مقدمات پیروزی در انتخابات را فراهم کند ولو آنکه آن فرد اصولگرایی مثل ناطق نوری باشد
ناطق نوری به صحنه نمی‌آید


انتخابات که نزدیک می شود همه توجه ها معطوف به چهر ه ها و جریان های اثرگذار می شود ولو اینکه این چهره ها خیلی وقت باشد که گوشه نشینی را انتخاب و از مداخله در تحولات سیاسی فاصله گرفته باشند. مصداق بارز اینگونه افراد علی اکبر ناطق نوری است. سیاستمداری کهنه کار از جریان راست که این روزها بسیار مورد توجه جریان چپ قرار دارد. مواضع و رویکرد ناطق نوری در سال های اخیر  مشخصا بعد از سال 88 سبب شد که اصلاح طلبان از ایفای نقش وی استقبال کنند. او هم به کنشگری در عرصه سیاست بی میل شده و ترجیح می دهد که وارد صحنه نشود.
اصلاح طلبان اما از آنجایی که می دانند حضور ناطق نوری بستر مناسبی برای اجماع و حتی ایجاد وحدت بین میانه روهای هر دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا است از هر اظهارنظر و فضاسازی برای ورود ناطق نوری به عرصه انتخابات پیش رو استقبال می کنند. شاهدش نیز گزارش امروز روزنامه «شرق» که در واقع جمع آوری آخرین اظهارنظرها درباره ورود ناطق نوری به انخابات است. 
مقدمه این بحث اظهارات چند روز قبل حسین مرعشی است که گفته بود: «از آقای ناطق نوری بدون قید و شرط حاضر هستیم که حمایت کنیم تا رئیس جمهور ایران شود. مشکل این است که آن مجموعه ای که در نظام مدیریت می کنند، دیگر ناطق نوری را قبول ندارند و این مشکل ما نیست».
بعد هم سخنان دیروز عبدالواحد موسوی لاری که گفته بود: «فکر می کنم جنس آقای ناطق با جنس لاریجانی و امثال او متفاوت است؛ یعنی اگر آقای ناطق بیاید، به احتمال زیاد زمینه اینکه جمع درخور توجهی از اصلاح طلبان از ایشان حمایت کنند، هست؛ اما این را باید به آن جمع و اراده خود آقای ناطق واگذار کنیم. فعلا تلقی من این است که به هیچ نحو آقای ناطق به صحنه نمی آید؛ ولی اگر آقای ناطق بیاید، قاعدتا شرایط آقای ناطق در جمع اصلاح طلبان با امثال آقای لاریجانی متفاوت است».
گزارش نویس مذبور به این نکته نیز اشاره دارد که «حمایت اصلاح طلبان از ناطق نوری در حالی است که او در میان اصولگرایان میانه رو نیز هنوز جایگاه ویژه ای دارد؛ زیرا به هر حال ناطق زمانی یعنی در میانه دهه ۷۰ قطب سیاسی اصولگرایان بود و به نظر می رسد که همچنان نیروهای سنتی و معتدل اصولگرا خواهان حضور او در انتخابات باشند؛ چنان که چند ماه پیش محمدرضا باهنر در گفت وگویی بیان کرد: «آقای ناطق نوری تمایلی برای نقش آفرینی در صحنه سیاسی چه به عنوان یک کاندیدای انتخابات و چه به عنوان کارگردان صحنه سیاسی ندارد. خیلی بعید می دانم. ما جلساتی با آقای ناطق تحت عنوان جلسات هیئت رئیسه مجالس چهارم و پنجم داریم و اخیرا هم این جلسه برگزار شده بود، ما تلاش کردیم که او فعال شود؛ اما قاطعانه می گوید احساس تکلیف نمی کنم. به همین جهت در حوزه علمیه خود مشغول به فعالیت است و اراده ای برای ورود به فعالیت های سیاسی ندارد. از این رو تمایلی برای نقش آفرینی در صحنه سیاسی چه به عنوان یک کاندیدای انتخابات و چه به عنوان کارگردان صحنه سیاسی ندارد».
شاهد دیگری از استقبال اصولگرایان از ورود ناطق نوری به انتخابات، اظهارات احمد در گفت وگو با «نامه نیوز» است که گفته بود: «ضمن آنکه رویکرد ایشان قابل تقدیر است؛ اما براساس هویت سیاسی برجسته ای که دارند، ضرورت دارد که دوباره به سیاست بیایند؛ زیرا حیف است که از چنین ظرفیتی استفاده نشود. در آخرین گفت وگویم با آقای ناطق به ایشان توصیه کردم که فرصت خدمت را بیش از این از دست ندهید و به ناملایمات احتمالی هم توجه نکنید که ایشان مثبت برخورد کردند. واقعیت این است که تعداد افراد استواری مانند آقای ناطق محدود است و بعد از مرحوم آیت الله مهدوی کنی و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور آقای ناطق در جامعه روحانیت مبارز مغتنم است».
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | ایران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


سخنرانی سالانه پوتین در خصوص دوران پسا کرونا خواهد بود
سخنگوی کاخ کرملین از لزوم به کارگیری اقدامات حمایتی لازم برای توسعه روسیه در دوران پسا کرونا به عنوان موضوع اصلی سخنرانی سالانه رئیس جمهور این کشور خبر داد.

حضور بی‌شور و هیجان مردم پرو در انتخابات ریاست جمهوری همراه با ماسک و خودکار
مردم پرو روز یکشنبه (امروز) در حالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شوند که این انتخابات به خاطر بی‌تفاوتی عمومی گسترده در پی دهه‌ها سوء‌استفاده و مدیریت ناصحیح، نرخ مشارکت بسیار پایین‌ است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید