اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

تورم ۷۷.۷ درصدی کالاهای صادراتی در پاییز امسال نسبت به تابستان

کد خبر 101564 1399-12-13 22:11
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
مرکز آمار ایران اعلام کرد: تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی در پاییز ١٣٩٩ نسبت به پاییز سال قبل ۲۰۹.۱ درصد و نسبت به تابستان امسال نیز ٧٧.٧ واحد درصد افزایش داشته است.
تورم ۷۷.۷ درصدی کالاهای صادراتی در پاییز امسال نسبت به تابستان


قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ١٣٩٥ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص فصل پاییز ١٣٩٩ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن ها بایستی با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه ی داده های قطعی سال ١٣٩٩ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل ٤٢,٦ درصد است که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ١٣٩٩ (برابر با ٣٥.٩ درصد) حدود ٦.٧ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری نیز در فصل پاییز ١٣٩٩ نسبت به فصل قبل، ١.٠ درصد افزایش داشته که در مقایسه با تورم فصلی تابستان ١٣٩٩ (برابر با ٠.٨ درصد) حدود ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (٢٠,٠ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا … » (١٢٩.٠ درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل پاییز ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٢٠٩,١ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان ١٣٩٩ (برابر با ١٣١.٤ درصد) ٧٧.٧ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در فصل پاییز ١٣٩٩ نسبت به فصل مشابه سال قبل ٤.٩ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه به نقطه تابستان سال ١٣٩٩ (برابر با ٢ درصد) ٣.٠ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از این مواد و …» (۹۳.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «اشیا هنری و کلکسیون …» (٦٧٢.٠ درصد) است.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٩ برابر با ١٣٠, ٢ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ١٣٩٩ (برابر با ٩٤.٩ درصد) ٣٥.٣ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٩ برابر با صفر درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه ی تابستان ١٣٩٩ (برابر با منفی ۶.۵ درصد) ٦.٥ واحد درصد افزایش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از این مواد و …» (۴۴.۴ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزا و قطعات آنها و …» (٥٣٩.٦ درصد) است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | دلار | ارز | طلا |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


تلاش‌ اوپک و غیراوپک در کاهش ذخیره‌سازی‌های نفت موفق بود
دبیرکل اوپک گفت: تلاش‌های مشترک اوپک و غیراوپک در کاهش خیره‌کننده سطح ذخیره‌سازی‌های تجاری نفت موفق عمل کرده است.

بازنگری ردیف‌های تعرفه‌ای مرتبط با صنایع
معاون امور صنایع وزارت صمت با تشریح مهمترین راهبردهای این وزارتخانه در سال جدید، از بررسی بیش از ۸ هزار ردیف تعرفه گمرکی در سال جاری با هدف صیانت از صنایع داخلی خبر داد.

سقوط ۲۳ درصدی تولید گاز اروپا در سال گذشته
گزارش جدید کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که تولید گاز داخلی این منطقه در سال ۲۰۲۰ به ۵۴ میلیارد متر مکعب رسیده است که ۲۲.۸ درصد از ۷۰ میلیارد متر مکعب تولید شده در سال قبل آن کمتر است.

۵ مصوبه حمایتی تولید/ از واردات با ارز متقاضی تا ترخیص ٩٠ درصدی
معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که مطابق مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در راستای پشتیبانی از تولید، ۹۰ درصد از نهاده‌های تولید، بدون کد رهگیری بانک ترخیص می‌شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید